Digikoolitused

Digipädevus on suutlikkus lahendada (õppe)töös digirikastatud keskkonnas ettetulevaid probleeme digitehnoloogia abil. Õppijate ja õpetajate digipädevuse arendamiseks ja koolide valmisoleku tõstmiseks digitehnoloogiat õppetöös rakendada, korraldame regulaarselt erinevaid koolitusi.

Digikoolituste üldinfo

  • Meie digikoolitused toetavad tehnoloogia kasutamist koolitunnis ning arendavad iga haridustaseme õpetaja digipädevusi. Sõltuvalt koolitusest on õppevormiks võimalik valida: kontakt-, veebipõhine või kombineeritud õpe.
  • Digikoolitusi saab tellida kooli kohapeale. Samuti on võimalik õpetajaid suunata osalema avatud koolitustel individuaalselt. Tellimuskoolitused toimuvad Euroopa Sotsiaalfondi toel.
  • Oleme koolitusprogramme koostades jälginud, et kaetud oleks kõigi haridustasemete õpetajate, õppejõudude ja koolijuhtide IKT- alane koolitusvajadus. Huvilistel on võimalik valida sobiv koolitus vastavalt oma tasemele, ainevaldkonnale ja huvile. Soovijad saavad lihvida oma õpetamisoskusi nii üldoskuste kui ka oma ainevaldkonna tasemel.
  • Täienduskoolitused on alus-, üld- ja kutseõppeasutuse õpetajale, koolijuhile, haridustehnoloogile ning tugispetsialistile tasuta.

Digipädevusmudelid

Selleks, et õppijatel oleks ajakohane digipädevus ning tehnoloogia toetaks kõige paremal moel kooli kui organisatsiooni toimimist tervikuna, peavad nõuded digipädevusele olema kirjeldatud ajakohaselt ja arusaadavalt. 

Eestis hetkel vajalikud digipädevusvaldkonnad ja pädevused on kirja pandud veebilehele digipadevus.ee. Veebilehel asuvad nii õppijale kui õpetajale mõeldud digipädevusmudelid koos vajalike baasoskuste kirjeldamisega.

Koolitused

Liigu ja õpi. Aktiviseerivate tegevuste võimalusi distantsõppes

Veebipõhisel kiirkoolitusel jagatakse ideid, kuidas õppetöösse integreerida tegevusi, mis motiveeriksid samal ajal ka liikuma. Iga osaleja loob mitmete vabavaraliste vahenditega erinevaid ülesandeid, mida saab koheselt enda õppetöösse integreerida. 26 akadeemilise tunni mahuga e-kursus toimub Harno Moodle's. Õppija saab seal ise oma õppeprotsessi juhtida, veebikohtumisi ei toimu. Koolitusele on oodatud õpetajad ja huvijuhid ning koolituse täies mahus läbimisel on koolitus osalejale tasuta.

Lisainfo koolituse ja järgmiste toimumiste kohta leiab Täienduskoolituste infosüsteemis Juhan.

Koolitaja: Airi Aavik (Haapsalu Kutsehariduskeskus) 

Koolituste projektijuht: Triin Saar, [email protected]

Õpikeskkond MS Teams

Koolituse eesmärk on toetada õpetajat MS Teams´i kasutamisel distantsõppes. Tutvustame MS Teams´i erinevaid võimalusi: alustades päris algusest ehk keskkonda sisse logimisest, liikudes edasi videotunni läbiviimise ja õpiülesannete genereerimise juurde. Praktiline koolitus on üles ehitatud õpistsenaariumitele ja kogemuspõhisele õppele. 

Koolituse maht on 24 akadeemilist tundi ning seda on võimalik läbida nii veebipõhiselt kui ka kombineeritud õppes.

Täpsem info (kombineeritud õppevorm): https://koolitus.edu.ee/course/1871

Täpsem info (veebipõhine õppevorm): https://koolitus.edu.ee/course/2172 

Koolituste projektijuht: Marili Anso, [email protected]

Õpikeskkond Google Classroom

Google Classroom on lihtne ja mugav õpihaldussüsteem. Kokkuvõttev kursus avab kõige tähtsamad funktsioonid Google Classroom kasutamise kohta, et kool ja õpetaja saaks distantsõpet efektiivselt korraldada. Koolitusele on oodatud kõik õpetajad, kes soovivad kasutada Google Classroom keskkonda õppetöö korraldamiseks.

Veebipõhise kursuse käigus toimuvad seminarid, mis on järelvaadatavad. Kursuse maht on 26 akadeemilist tundi ning selle aja jooksul vaatame Google Classroom keskkonda nii õpilase kui ka õpetaja vaatest. Veebikursuse lõpetajal valmib enda Google Classroom'i kursus, mis sisaldab esmaseid ülesandeid, ning mis on valmis õppetöös kasutamiseks.

Koolituste lisainfo ja toimumisajad:

Google Classroom edasijõudnutele

Google Classroom´i edasijõudnute kursus vaatab keskkonna isikupärastamise ja klassi reegleid ning käsitleb kujundavat hindamist ja interaktiivseid töölehti. Kursusel õpib tegema õppevideosid ning aktiivseid Google Meet tunde.

Koolituse lisainfo ja toimumisajad leiab Täienduskoolituste infosüsteemis Juhan

Koolituse projektijuht: Triin Saar, [email protected]

Õpikeskkond Moodle 

Moodle algtase

Tegemist on praktilise Moodle'i keskkonna koolitusega, mis on suunatud kõikidele õpetajatele. Eelkõige on koolitusele oodatud aga III ja IV kooliastme õpetajad, kes soovivad luua e-kursust Moodle'i keskkonnas. Koolituse käigus toimuvad veebiseminarid ning saadud teadmisi saab koheselt ka Moodle'i keskkonnas rakendada. Kursuse maht on 31 akadeemilist tundi.

Koolituse lisainfo ja toimumisajad leiab Täienduskoolituste infosüsteemist Juhan.

Moodle edasijõudnutele

Moodle on e-õppe platvorm, mis võimaldab läbi viia e-kursuseid. Edasijõudnute kursus on loodud selleks, et õpetajad ja õppejõud, kellel on juba olemas eelnev e-kursuse loomise kogemus Moodle’i õpikeskkonnas, saaksid keerukamaid vahendeid (näiteks H5P, väline tööriist jt) tundma õppides oma kursust täiendada ja eesmärgipärasemalt hallata. 

Kursuse maht on 31 akadeemilist tundi ja koolitus koosneb veebiseminaridest ja praktilisest iseseisvast tööst. 

Koolituse lisainfo ja toimumisajad leiab Täienduskoolituste infosüsteemis Juhan.

Koolituste projektijuht: Triin Saar, [email protected]

Koolitusel kohtuvad kahe kooli meeskonnad, kes koolitajate juhtimisel arutavad, mis on ainetevaheline lõiming, kuidas oma koolis lõimingut ellu viia ja milliseid digivahendeid selleks kasutada. Tuuakse näiteid lõimingust erinevates Eesti koolides. Koolitusel osalevad koolid moodustavad meeskonnad lõimingukava planeerimiseks ja elluviimiseks. Koolituse tulemusena valmib mitu praktilist lõimingulugu. 

Lisaks õpetajatele ootame meeskonnas osalema haridustehnoloogi ja õppealajuhatajat. Koolituse maht on 31 akadeemilist tundi  on võimalik läbida nii veebipõhiselt kui ka kombineeritud õppes.

Koolituste projektijuht: Marili Anso, [email protected]

Viiest koolitusest koosnev koolitusprogramm Digivõti toetab aineõpetajaid õppijate digipädevuste arendamisel. Viis koolitust on oma ülesehituselt sarnased, kuid igaüks neist keskendub ühele konkreetsele ainevaldkonnale. Koolitused on mõeldud alus- ja üldhariduse õpetajatele ning sinna on oodatud ka kutsehariduse üldainete õpetajad.

Aineõpetajad saavad valida Digivõtme programmist omale sobiva koolituse viie erineva valdkonna vahel:

Koolitus numbrites:

  • Läbitakse 5 digipädevuste teemat
  • Valmib 1 õpilugu
  • Kestab 8 nädalat 
  • Toeks on 2 praktikust koolitajat
  • 100% veebipõhine
  • Maht 39 akadeemilist tundi

Õpikeskkonnas Moodle toimuv veebipõhine koolitus annab õpetajale vabaduse: igaüks saab koolitusperioodi jooksul valida endale sobiva aja õppimiseks ja õpitu katsetamiseks. Koolituse käigus valminud õpilugu saab õpetaja hiljem oma klassiruumis kasutada; seda edasi arendada ja kolleegidega jagada.

Pakume koolitust ka aineüleselt pealkirjaga Digivõti aineõpetajale, kuhu on oodatud kõikide ainete õpetajad. 

Koolituste projektijuht: Marili Anso, [email protected]

Koolituse "Digi ABC minu koolis" eesmärk oli toetada koolide sisekoolitajate teadmisi ja oskusi oma asutuses algtaseme digipädevuste õpetamiseks. Koolitus kestis 2019.-2021. aastani.

ALATES 2022. AASTA KEVADEST KOOLITUSMATERJALE ENAM EI UUENDATA NING KOOLITUSI LÄBI EI VIIDA. KOOLITUSMATERJALE VÕIVAD KASUTADA VABALT KÕIK KOOLID OMA ÕPETAJATE KOOLITAMISEKS.

Koolituse autorid on Ingrid Maadvere (Harno ja Gustav Adolfi Gümnaasiumi haridustehnoloog), Harold Lepp (Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpetaja) ja Helen Vallimäe (Tartu Forseliuse Kooli haridustehnoloog ja õpetaja).

13. aprillil 2022. aastal toimunud veebiseminaril tutvustasid koolitajad Ingrid Maadvere, Helen Vallimäe ja Harold Lepp digiõppematerjale, mida haridustehnoloog või sisekoolitaja saab kasutada oma kooli õpetajate koolitamiseks. Veebiseminar on üleval Harno YouTube'i kanalil.  

Materjalidele pääseb ligi moodle.edu.ee aadressil:

  1. Logides sisse oma isikliku kontoga
  2. Sisestades õppija võtme abcdigi

Koolituste projektijuht: Marili Anso, [email protected]

"Digialgus" on täiendkoolitusprogramm õpetajatele, kes on alles alustanud digivahendite kasutamisega õppetöös. Koolitustel jagatakse praktilisi näpunäiteid, kuidas digivahenditega õppetööd põnevamaks ning mängulisemaks muuta. Kõik koolitusprogrammi koolitused täiendavad üksteist (õppesisu ei kordu). Koolitused on sellegipoolest ka eraldi läbitavad, ehk puudub kohustus läbida kõik programmi kuuluvad koolitused.

"Digialguse" koolitused toimuvad tellimuskoolitustena. Õppevormiks on kontaktõpe (koolis kohapeal) ning lisaks sellele toimub ka iseseisev töö. Koolitusgrupi suurus on vahemikus 15-24 osalejat. Koolituse täies mahus läbimisel on koolitus osalejatele tasuta (tutvu Harno koolitusel osalemise tingimustega SIIN).

"Digialguse" koolitusprogrammi kolm erinevat koolitust on:

Koolitused arendavad neid õpetajale vajalikke digipädevusi, mis on välja toodud õpetaja digipädevusmudelis, ning mis tuginevad Euroopa Komisjoni digipädevuse raamistikule DigCompEDU (2017).

Koolituste projektijuht: Triin Saar, [email protected]

Täiendkoolitus arendab õpetajate vahelist koostööd kutsekoolides. Koolitusel õpitakse, kuidas suurendada koostööd õppetöö planeerimisel ja läbiviimisel, kasutades selleks digivahendeid. 

Mooduli käigus arutleme: mis on koostöö, kuidas veebipõhist koostööd planeerida ning kuidas koostööst võimalikult palju kasu saada. Uurime, milliseid koostöö metoodikaid ja vahendeid valida ning kuidas koostöös teiste õpetajatega luua lõimitud õppematerjale või hindamismudeleid.

Koolitusele on oodatud kutseõppeasutuste õpetajad, õppetöö korraldamisega seotud spetsialistid (õppedirektor, osakonna juht, õppekavahoidja, valdkonna juht jne) ja õppeasutuse juhtimisega seotud spetsialistid.

"Digimeistri" koolitused toimuvad tellimuskoolitustena. Õppevormiks on kontaktõpe (koolis kohapeal) ning lisaks sellele toimub ka iseseisev töö. Koolitusgrupi suurus on vahemikus 15-22 osalejat. Koolituse täies mahus läbimisel on koolitus osalejatele tasuta (tutvu Harno koolitusel osalemise tingimustega SIIN).

Lisainfo koolituse kohta: Täienduskoolituste infosüsteem Juhan.

Koolituste projektijuht: Triin Saar, [email protected]

Koolitus "Interaktiivne tahvel õppetöös" toetab õpetajate valmisolekut kasutada õppetöös erinevaid interaktiivseid tahvleid (seda lähtuvalt õpistiilist). Lisaks toetab koolitus seeläbi interaktiivsete vahendite abil õppematerjalide loomist. Koolitusele on oodatud kõikide haridusastmete õpetajad, kellel on olemas arvutialased algteadmised.

"Interaktiivne tahvel" koolitused toimuvad tellimuskoolitustena. Õppevormiks on kontaktõpe (koolis kohapeal) ning lisaks sellele toimub ka iseseisev töö. Koolitusgrupi suurus on vahemikus 15-20 osalejat. Koolituse täies mahus läbimisel on koolitus osalejatele tasuta (tutvu Harno koolitusel osalemise tingimustega SIIN).

Lisainfo koolituse kohta ning tellimine: Täienduskoolituste infosüsteem Juhan.

Koolituste projektijuht: Triin Saar, [email protected]

Kõikidel õppijatel — hoolimata nende erivajadustest, rahvusest, sotsiaalsest kuuluvusest — peab olema võimalik õppida kodulähedases haridusasutuses. Seega on iga haridusasutuse ülesandeks luua toetav keskkond, mis arvestab parimal viisil õppija erivajadustega. Samuti on oluline tagada, et õpetajad oskaksid õpetust individualiseerida ja õppevara vajadusel õpilase järgi kohandada.

Kursusel tutvustatakse infotehnoloogiliste vahendite kasutamise võimalusi erinevate õppetekstide ja -ülesannete kohandamiseks ning koostamiseks. Luuakse õppematerjale ja -ülesandeid ning tutvutakse erinevate elektrooniliste õppematerjalidega; analüüsitakse ja hinnatakse nii enda koostatud kui internetis avaldatud elektrooniliste õppematerjalide sisu ning rakendatavust HEV õppijaga tehtavas õppetöös.

"Õpiraskustega õppija õppetegevuste toetamine IKT abil" koolitused toimuvad tellimuskoolitustena.  Õppevormiks on kontaktõpe (koolis kohapeal) ning lisaks sellele toimub ka iseseisev töö. Koolitusgrupi suurus on vahemikus 15-20 osalejat. Koolituse täies mahus läbimisel on koolitus osalejatele tasuta (tutvu Harno koolitusel osalemise tingimustega SIIN).

Lisainfo koolituse kohta ning tellimine: Täienduskoolituste infosüsteem Juhan.

Koolituste projektijuht: Triin Saar, [email protected]

Praktiline multimeediakoolitus lasteaia— gümnaasiumi õpetajatele. Koolitusel õpib osaleja nutiseadmega pildistama ja fotosid töötlema, animatsiooni looma ja helindama, videot filmima ja töötlema.

Koolitus on 100% veebipõhine: toimub iseseisva õppena koolitajate juhtimisel, reaalajas veebikohtumisi ei toimu.

Täpsem info: https://koolitus.edu.ee/course/2196 
Koolituste projektijuht: Marili Anso, [email protected]

Koolitusele ootame lasteaia rühmaõpetajaid ja lasteaia eesti keele õpetajaid, kes on digipädevustes algtasemel. Koolitus toetab digivahendite eakohast kasutamist laste arendamisel ja tegevuste lõimimisel varases keeleõppes. Koolitusel käsitleme järgmisi teemasid: digivahendid, õppimine mängu kaudu, materjalide koostamine multimeedia vahenditega ja digiturvalisus ning palju muud. 

Koolitus on 100% veebipõhine ning koosneb neljast koolituspäevast Zoomis ja iseseisvast tööst. Õpikeskkonnast Moodle leiab nädalate kaupa koolituse täpsema kirjelduse (kava, iseseisvad tööd, materjalid jm vajaliku). 
Koolituse lõputööna valmib igal osalejal praktiline õppetöös kasutatav õpilugu.  

Täpsem info: https://koolitus.edu.ee/course/2458 
Koolituste projektijuht: Marili Anso, [email protected] 

"Turvaline koolikeskkond infoühiskonna kontekstis"

Koolituse fookuses on turvaline koolikeskkond infoühiskonna kontekstis kõigis oma aspektides, mida on oluline haridusasutuses täita (sh küberturvalisus ja -hügieen, GDPR, erialaspetsialistide hinnangud). Koolituse lõputööna valmib igal meeskonnal küberhügieeni eeskiri. Koolitusele ootame koolijuhte koos meeskonnaga.

  • Koolitus koosneb 4 veebikohtumisest. 
  • Koolituse maht on 39 akadeemilist tundi. 


Täpsem info: https://koolitus.edu.ee/course/2594

Koolituse projektijuht: Annika Link, [email protected]

"Kool ja kogukond digiajastul"

Koolitus keskendub kooli ja kogukonna suhete loomisele ja hoidmisele tehnoloogilise vahendite abil. Osalejad koostavad koolitajate poolt antavale sisendile tuginedes just oma koolile sobiva "Kogukondliku e-suhtlemise hea tava", mida viimasel kohtumisel ka esitletakse. Koolitusele ootame koolijuhte koos meeskonnaga.

  • Koolitus koosneb 5 veebikohtumisest.
  • Koolituse maht on 26 akadeemilist tundi.

Täpsem info: https://koolitus.edu.ee/course/2933

Koolituse projektijuht: Annika Link, [email protected]

DigiKiirendi juhtide koolitus

Koolituse keskmes on kooli digiarengu muutuste ettevalmistamine ja juhtimine ning digitehnoloogia-alase projekti elluviimine, mida toetavad selliste võtmeteemade käsitlused nagu õppijate digipädevus kooli õppekavas, õpetajate digipädevuse arendamine. Koolituse sihtrühmaks on DigiKiirendi koolide juhid koos kahe kolleegiga, kellega koostöös soovib juht oma asutuses õppeprotsessi muutust ellu viia. 

Maht: 1,5 EAP (39 akadeemilist tundi: 16 ak/h auditoorset tööd ja 23 ak/h iseseisvat tööd)

Teemad:

  • projektijuhtimise alused
  • haridustehnoloogilised suunad haridusmaastikul
  • õpetajate digipädevused, sh distants- ja hübriidõpe
  • digitaristu, sh distantsõppe vahendid, sh kooli taristu, sh turvateemad,  kaardistamine
  • õppijate digipädevus kooli õppekavas

Rohkem infot:  https://koolitus.edu.ee/course/2625

Rohkem DigiKiirendi programmist ja vilistlaskoolid: https://harno.ee/digikiirendi

Pakume ainulaadset võimalust tellida ainult oma asutusele (alus- ja üldharidusele) digipädevusteemalist kiirkoolitust kohapeale või veebi vahendusel.

Just nendel digipädevusteemadel, mis teile kõige vajalikumad ja päevakohasemad hetkel on. Teemad tulenevad digipädevusmudelist ja koostöös koolitajaga saate tellida endale tasuta kontakt- või veebipõhise koolituspäeva (6–8ak t).

Teemadeks võib olla nt: digiturvalisus, autoriõigused, digitehnoloogia kasutamine õppetöös, õppematerjalide loomine, hindamist ja tagasiside andmist toetavad veebikeskkonnad, ühistöövahendid, õpihaldusvahendid, interaktiivsed töölehed jms.

Grupi suurus on 15–22 inimest ning õpisündmust rahastatakse ESF toel ja on sihtgrupile tasuta. Lõpetanud saavad tunnistuse vastavalt õpiväljunditele.

Koolitajad on meie digikoolituste võrgustikust ning enamik neist on ise praktikud, st töötavad haridusasutused haridustehnoloogidena, õpetajatena, õppedisaineritena.

Lisainfo ja tellimuse esitamiseks võtke ühendust projektijuhiga: Triin Saar [email protected], tel 5690 6222.

Koolitusele ootame lasteaiaõpetajate koolitajad ja lasteaedade personali (juhte, õpetajaid, tugispetsialiste). Koolitusel tutvutakse erinevaid veebipõhise koostöö, tagasiside küsimise ja info koondamise vahendeid ning levinuid veebikoosoleku platvorme. Tutvutakse järgmiste töövahenditega: Zoom, MS Teams, Skype ja Google Meet, Padlet, Mentimeter, Tricider, Sway, Google Sites, Drive, Forms.

Koolitus on 100% veebipõhine ning koosneb kuuest veebikohtumisest Zoomis ja iseseisvast tööst.

Täpsem info: https://koolitus.edu.ee/course/3182
Koolituste projektijuht: Marili Anso, [email protected]

Koolitused õpetajatele: kuidas arendada õpilaste õpioskusi

Õppimine on kompleksne protsess, mille toetamine on iga õpetaja üks põhiülesannetest. Selleks, et toimuks tõeline õppimine, st et õppija ajus toimuks püsiv muutus ja õpitav saaks tema enda omaks, on vaja õpetamisel kasutada lähenemisi ja strateegiaid, mis toetaksid tõhusat õppimist ja õppija motivatsiooni. 
 
Harno koolituskeskus pakub sisekoolitusena tõhusa õppeprotsessi toetamise raamistiku ehk ÕPIRAAMI põhjal kolme koolitust, kus uuriv õpetaja analüüsib oma õpetamist ja praktiseerib õppijatega uusi õppimisstrateegijaid.

Kui soovid koolitusi tellida ka oma kooli meeskonnale, siis kirjuta Õpiraami projektijuhile Marili Anso: [email protected].

Koolitus toimub 100% veebipõhiselt Moodle õpikeskkonnas. Koolitus koosneb iseseisvalt läbitavatest õppematerjalidest ning veebiseminaridest, mille käigus jagab koolitaja reaalajas oma kogemusi ja soovitusi ning näitab täpselt ette, kuidas H5P mallide abil luua interaktiivne õppematerjal. Iga veebiseminari järel on osalejatel võimalik tutvustatud materjale katsetada, soovi korral muuta ning juba ka distantsõppes rakendada. Koolituse lõpus on kokkuvõttev veebiseminar, mille käigus jagatakse viimaseid nõuandeid ja osalejate saadud kogemusi.

Täpsem info: https://koolitus.edu.ee/training/9152
Koolituste projektijuht: Marili Anso, [email protected]

Viimati uuendatud 05.06.2023