Aasta kooli konkurss

Aasta kooli konkurss on ellu kutsutud, et tutvustada ja väärtustada Eestimaa erinevaid koole.

Aasta kooli konkurss

Konkursi eesmärk on tuua esile Eesti koolide positiivseid omadusi ning panna koolipered loovas ja lõbusas võtmes oma koolikeskkonna ja õppekorralduse üle reflekteerima. 2024. aastal soovitakse märgata ja tunnustada just neid koole, kus rakendatakse iga õppija arengu toetamiseks mitmekülgseid ja huvitavaid koostöövorme nii koolisiseselt kui ka väliste osapooltega ning lõimitakse oskuslikult formaalset ja mitteformaalset* õpet. 

* vabatahtlik õpe eri keskkondades väljaspool kooli eesmärgiga end arendada, pikemalt saab lugeda siit

Aasta kool selgub žürii hinnete ja rahvahääletuse tulemusena. 2024. aasta konkursi žüriis löövad kaasa muusik ja Setumaa hariduselu arendaja Lenna Kuurmaa, aasta kool 2022 tiitli võitnud Läänemaa Ühisgümnaasiumi direktor Gina Metssalu, ERRi esindaja Laura Kõrvits, Eesti Õpilasesinduste Liidu esindaja Lasse Rihard Sissas, Haridus- ja Noorteameti esindaja Kätlin Valge ning Haridus- ja Teadusministeeriumi esindaja Maris Raimets. 

Varasemalt on konkursi raames tunnustatud koole, kus

  • tegutsetakse ühiselt ka õppetöö väliselt;
  • hinnatakse koostööd ning valitsevad üksteist toetavad suhted;
  • õppimine on inspireeriv ja innovaatiline;
  • õppetöös kasutatakse erinevaid digilahendusi;
  • keerulistele aegadele vaatamata on leitud viise koolipere ühtsustunde säilitamiseks ning igaühe heaolu ja hakkamasaamise toetamiseks;
  • koolipere tunneb end hästi ning suhted õpilaste ja õpetajate vahel on toetavad ja kokkuhoidvad; õppimine on põnev, õpilased saavad avastada oma tugevusi ja end mitmekülgselt teostada.

Aasta kooli tiitli võitjad:

  • Aasta kool 2023 Metsküla Algkool
  • Aasta kool 2022  Läänemaa Ühisgümnaasium
  • Aasta kool 2021 Uulu Põhikool
  • Aasta kool 2020 Võru Gümnaasium
  • Aasta kool 2019 Viljandi Gümnaasium
  • Aasta kool 2018 Tallinna 32. keskkool

Tutvu varasemate töödega Haridus- ja Noorteameti YouTube'i kanalil

Lisainfo

Merili Kärner
Projektijuht
[email protected]

Aasta kool 2024

Konkursil saavad osaleda kõik üldhariduskoolid ja kutseõppeasutused, kes ei ole varasemal kahel aastal võitnud aasta kooli tiitlit.  Oma kooli esitab konkursile koolipere ise. 

Kandideerimiseks tuleb esitada lühivideo, pildigalerii ja kaaskiri 21. aprilliks 2024 veebilehele https://konkursiveeb.edu.ee/

Video 

Sisulised tingimused: 

  • Videos peab olema õpilaste kõrval märgatav roll ka vähemalt ühel õpetajal (kes võib olla näiteks reporter, saatejuht, esitleja, uuenduste elluviija vm);  
  • Video sisust ilmneb kooli omapära erinevate koostöövormide rakendamisel, sh koostöö õpilaste ja õpetajate tasandil, aga ka erinevate kooliväliste osapooltega (nt lastevanemate ja ettevõtetega, rahvusvaheliste projektide ning formaal- ja mitteformaalhariduse lõimimise raames jmt).  

Tehnilised tingimused:  

  • Iga kool esitab ühe video. Kui koolis on tehtud mitu videot, tuleb esmalt korraldada koolisisene konkurss;  
  • Video peab olema filmitud horisontaalis ja Full HD-s:   
    • H264 MP4 (nt YouTube HD);  
    • H264 1080p25;  
    • Bitrate VBR 16Mbit/s;  
    • Audio: AAC codec, 320kbps, 48Khz;  
    • Level 4.2, Profile High.  
  • Video pikkuseks on maksimaalselt kaks minutit (pikemad videod ei kvalifitseeru).   

Pildigalerii  

Sisulised tingimused:  

  • Esitatud pildigalerii sisaldab 5-10 pilti, mis illustreerivad koolis kasutusel olevaid huvitavaid ja mitmekülgseid koostöövorme.  

Tehnilised tingimused:  

  • Pildid on esitatud JPEG või PNG formaadis.     

Kaaskiri  

Sisulised tingimused:  

  • Kaaskiri sisaldab lühikest (kuni 400 sõna) kirjeldust kooli, seal valitseva koostöise koolikultuuri ning rakendatavate koostööpraktikate kohta, kooli nime ning infot esindaja kontaktandmetega.   

Video, pildigalerii ja kaaskiri tuleb esitada veebilingina ja failid peavad olema pilvest allalaaditavad (Vimeo, YouTube, Google Drive, Dropbox vms).

Dokumendid tuleb esitada 21. aprilliks 2024 veebilehele: https://konkursiveeb.edu.ee/.   

Aasta kool 2024 tunnustamine 

Võitjakool pälvib aasta kool 2024 tiitli, mis antakse koolile haridusministri poolt pidulikult üle 3. juunil. Tunnustamist kantakse ERR-i saates “Terevisioon” üle otse võitjakoolist kohapealt. 

Lähemalt saab lugeda aasta kool 2024 statuudist.

Aasta kooli võitja selgub žürii hinnete ja rahvahääletuse tulemusena. Võitja avalikustatakse ETV saate „Terevisioon“ otse eetris. 

"Aasta kool 2018" võitis ülekaalukalt Tallinna 32. keskkool.

Võitja paistis silma oma õpilaskeskse lähenemise ja aktiivsete õpetajatega. Teisele kohale tuli Tallinna reaalkool  ja kolmandale Põlva gümnaasium. Kokku osales «Aasta Kool 2018» konkursil 68 kooli, finaali ehk kümne sekka jõudsid lisaks esikolmikule veel  Tallinnast Gustav Adolfi gümnaasium, Rahumäe põhikool ja Südalinna kool, Tartust Maarja kool ja Kristjan Jaak Petersoni gümnaasium, Tartumaalt Unipiha algkool ja Võrumaalt Parksepa keskkool.

"Aasta kool 2019” tiitli võitis Viljandi Gümnaasium.

"Aasta kool 2019” žürii valis 54 kooli seast välja 10 finalisti, kelle seast parima selgitas välja rahvas. Rahvahääletusel osalesid koolid viiest maakonnast: Kiili Gümnaasium, Neeme Kool, Võru Gümnaasium, Järveküla Kool, Elva Gümnaasium, Viljandi Gümnaasium, Tallinna Kunstigümnaasium, Põlva Gümnaasium, Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium ja Tallinna Järveotsa Gümnaasium.

"Aasta kool 2020" tiitli pälvis Võru Gümnaasium.

Võitja kogus žürii ja rahvahääletuse tulemusena kõige enam punkte. Napilt järgnes Viimsi Gümnaasium ja punktiarvestuses tuli kolmandaks Tartu Forseliuse Kool. Võru Gümnaasium on suutnud end hoolimata lühikesest tegutsemisajast tõestada suurepärase hariduskeskusena, kus nii õpilased kui õpetajad tunnevad end hästi. Aasta kooli konkursile kandideeris kokku 31 kooli, neist 5 kutsehariduskoolid. Kõigi osalejate hulgast valis žürii 10 finalisti: Vääna Mõisakool, Haapsalu Kutsehariduskeskus, Püünsi Kool, Tartu Forseliuse Kool, Võru Gümnaasium, Jõhvi Gümnaasium, TERA Peedu Kool, Viimsi Gümnaasium, Rakvere Ametikool ja Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium.

"Aasta kool 2021" tiitli võitis Uulu Põhikool

Rahva ja žürii arvamus oli sel aastal üksmeelne -  võitjakool kogus nii hindajatelt kui ka hääletajatel kõrgeimad punktid. Uulu Põhikoolile järgnesid punktide arvestuses Tartu Tamme Gümnaasium ja Parksepa Keskkool. Aasta kooli 2021 tiitlile kandideeris 24 kooli, žürii otsusega jõudsid neist finaali kümme: Jõhvi Gümnaasium, Uulu Põhikool, Rakvere Ametikool, Jõhvi Vene Põhikool, Parksepa Keskkool, Tallinna Juudi Kool, Tartu Tamme Gümnaasium, Kohtla-Järve Gümnaasium, Türi Ühisgümnaasium ning Ruila Põhikool.

"Aasta kool 2022" tiitli pälvis Läänemaa Ühisgümnaasium

Aasta kool 2022 tiitli võit tuli väga tasavägiselt. Teise koha sai Metsküla Algkool ning žürii ja rahvahääletuse punktiarvestuse tulemusena tuli kolmandaks Jüri Gümnaasium. Konkursile kandideeris kokku 31 kooli, žürii otsusega jõudsid lisaks esikolmikule finaali veel: Iisaku Gümnaasium, Jakob Westholmi Gümnaasium, Jõhvi Gümnaasium,  Pärnu Ülejõe Põhikool, Püha Johannese Kool, Tallinna Laagna Gümnaasium, Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium.

"Aasta kool 2023" tiitli võitis Metsküla Algkool

Tänavuse aasta kooli tiitli pälvis Metsküla Algkool, kes saavutas rahvahääletusel ülekaaluka võidu. Teise koha sai Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasiumi Vabaduse Kool, kellele järgnes Tallinna Järveotsa Gümnaasium. Konkursile kandideeris 40 kooli (sh 2 kutsekooli) üle Eesti, kelle seast žürii valis kümme finalisti: Albu Põhikool, Jõhvi Gümnaasium, Kohtla-Järve Gümnaasium, Metsküla Algkool, Pärnu Mai Kool, Püha Johannese Kool, Tabasalu Gümnaasium, Tallinna Järveotsa Gümnaasium, Tallinna Tõnismäe riigigümnaasiumi Vabaduse Kool ja TERA Peedu kool.

Aasta kool 2023 on Metsküla algkool. Õpilased ja õpetajad kooli ees tähistamas.

Projekti eestvedajad on Haridus- ja Noorteamet koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi ja ERR-ga. Aasta kooli valimist toetab Euroopa Sotsiaalfond.   

Viimati uuendatud 10.03.2024