Noortelaagrid

Koordineerime noorte püsi- ja projektlaagrite toetusmeedet, mille raames saavad riiklikku toetust noortelaagrites viibimiseks igal aastal umbes 30 000 noort. Noortelaagrites on noorel võimalus ennast arendada sisutihedas programmis ja turvalises keskkonnas.

Noortele korraldatakse Eestis nii püsi- kui projektlaagreid, mille tegevus on Noorsootöö seadusega selgelt reglementeeritud. Tingimused on kehtestatud nii laagripidajatele, laagrikeskkonnale kui ka personalile. 

Laagrite läbivad teemad on erinevad, üldjuhul keskenduvad need spordile, ühistegevustele, matkamisele või kultuurile. Laagrites saavad osaleda 7–26aastased noored.

Toetusmeedet rahastab Haridus- ja Teadusministeerium, kes eraldas 2024. aastaks noortelaagrite tegevuse toetamiseks üle 1,3  miljoni euro.

Rohkem infot noortelaagrites osalemise kohta leiate Haridusportaalist.

Tutvu laagritega interaktiivsel veebilehel MapHub.

Noored looduses

Laagrite korraldamine

Tervisetõendid

Kõik laste või noortega töötavad inimesed peavad enne tööle asumist läbima tervisekontrolli ning esitama tööandjale tervisetõendi nakkushaiguste suhtes. Sellisel juhul maksab tervisetõendi tegemisega kaasneva kulu töötaja ise. Püsitöötajate puhul hindab tervisetõendi vajalikkust tööandja: ta võib soovi korral töötaja saata regulaarsesse tervisekontrolli, kuid siis peab tööandja selle eest ka ise tasuma. Täpsemalt loe tervisetõendite kohta siit.

Ringkiri noorte- ja püsilaagrite koosseisu osas

Võttes arvesse, et noorte püsilaagritele on alates 2016. aastast Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt väljastatud tähtajatud tegevusload, on laagri pidajate vastutus noortele tervistava ja arendava puhkuse teenuse pakkumine ja laagris turvalisuse tagamise osas tõusnud. Lähtudes noorsootöö seadusest, varasematest valdkondlikest juhenditest ning enamikes projekt- ja püsilaagrites kasutatavast praktikast, soovitame noorte turvalisuse tagamiseks personali komplekteerimisel võtta arvesse järgmisi põhimõtteid:

  • igas noorte püsi- ja projektlaagris peab olema vähemalt üks laagri juhataja kvalifikatsioonile vastav isik (kontaktid esitatakse tegevusloa taotlemisel ning muudatustest tuleb teavitada e-maili teel);
  • noorte püsi- ja projektlaagri koosseis peab olema komplekteeritud arvestusega, et iga 15 noore kohta (erivajadustega noorte puhul iga 10 noore kohta) töötaks laagris vähemalt üks laagrikasvataja kvalifikatsioonile vastav isik;
  • noorte püsi- ja projektlaagrites ujuma viimisel, ujumise ajal ning laagrisse tagasi liikumisel olema iga 10 noore kohta vähemalt kaks täiskasvanut; ohutuse tagamiseks peab ujumise ajal olema üks täiskasvanu vees ja üks kaldal.

Soovitame need põhimõtted kinnitada püsi- ja projektlaagrite sisekorraeeskirjadega ning teha need kättesaadavaks ka laagri pidaja kodulehel.

Noortelaagri korraldaja käsiraamat

Siit leiad soovitused laagrikorraldajale, kes korraldab lühi- või päevalaagrit.

Siit leiab soovitused lapsevanem, et laagrisuveks ennast ja oma last paremini ette valmistada.

Viimati uuendatud 12.02.2024