Targalt internetis

Oleme partneriks MTÜ Lastekaitse Liidu poolt koordineeritavas projektis "Targalt internetis" (2022–2024). Projekt toetab õpilaste, õpetajate ja lapsevanemate ohutut internetikasutust.

Projekti raames luuakse õppematerjale ning viiakse läbi koolitusi, seminare, töötubasid ja infotunde erinevatele sihtrühmadele. Projekti kaasrahastab 50% ulatuses Euroopa Liit (toetusleping nr 101083543). Täpsem info projekti tegevuste ja partnerite kohta: www.targaltinternetis.ee

Koolituste tellimine kooli

"Targalt internetis" võrgustiku koolitajatelt on võimalik tellida koolidesse koolitusi. Koolituse tellimise info leiate projekti kodulehelt

Lisainfo

Kerli Požogina
projektijuht
[email protected]

Projekti "Targalt internetis" logo
Kaasrahastanud Euroopa Liit. Vasakul Euroopa Liidu lipp.

Haridus- ja Noorteameti tegevused

Veebiseminarid ja virtuaalsed töötoad

Digiterad

Turvalisuse teemat käsitletakse regulaarselt digiterade formaadis – iganädalased lühikesed tarkuseterad digipädevuse toetamiseks, mida jagatakse Facebooki grupis: https://www.facebook.com/groups/digiterad.

Kõik huvilised saavad pakkuda välja ka oma digitera ideid e-posti aadressil: [email protected]

Targalt internetis uudiskirjad

2021.–2022. aastal on Harno viinud läbi õpilasvõistluse, loonud õppematerjale ja arendanud koolitusi.

Koolitused, seminarid, artiklid ja muu

2021. aasta veebruaris toimus konverents "Targalt internetis veebikonverents: Infoühiskond, eetika ja vastutus", mille ettekanded on järelekuulatavad:

22.-28. märtsil 2021 tähistati meediapädevuse nädalat, mille raames viidi koostöös eTwinningu programmiga läbi  "Distantsilt targemaks: meediapädevus ja valeinfo" veebiseminari. Veebiseminaril räägiti lähemalt meediapädevuse arendamisest koolis ning fookus oli valeinfo mõjul meie noortele. Sõna said ning oma kogemust jagasid Katrin Sigijane (TLÜ BFM) ja Cristina Kaska (Aruküla Põhikool).

Kaardimäng

Rahastati küberturvalisuse kaardimängu "CyberSec juhtumid vol 2": täpsem info ja allalaadimine.
Lisaks soovitame tutvuda ka IT-ameteid tutvustava mänguga "Paharetid ettevõttes ehk serverid kukuvad öösiti": täpsem info ja allalaadimine.

Targalt internetis koolitajate võrgustik

Panustati "Targalt internetis" koolitajate võrgustiku toetamisse.  

Avati veebipõhine seminarisari "Targalt internetis võrgustik võrgustub ja õpib". Sarja esimesed seminarid on:

  • "Targalt internetis" projekti tutvustus ja nutiseadmete turvalisus".
  • "Küberturvalisuse koolitamine küberturbe lipuvõistluse CTF meetodil".

Uued koolitused

Valmis kaks uhiuut koolitust koolidele ja lasteaedadele, kuhu ootame kõiki neid, kes oma koolis või lasteaias juba on haridustehnoloogi või sisekoolitaja rollis, ning samuti neid, kes sellest rollist alles mõtlevad. Koolitusel osalejad saavad kohvritäie sisukaid materjale, mis aitavad teemat koolis ja lasteaias edasi koolitada ning nõuandeid sisekoolituste läbiviimiseks. 

Veel panustati:

Teavitus

Projektiga seotud uudised ja info avaldatakse Harno koduleheküljel ning Facebookis. Lisaks saadab Harno välja projekti tegevusi tutvustavat infokirja. Turvalisuse teemat käsitletakse regulaarselt Harno digiterade formaadis – iganädalased lühikesed tarkuseterad digipädevuste toetamiseks, mida jagatakse Facebooki grupis.

Õpiobjektid:

GDPR juhend

Valeuudiste palakat

Interneti turvalisuse teemalised plakatid

Tegemist on A3-formaadis plakatitega välja printimiseks algkoolidele ja lasteaedadele. Trükitähtedega tekstid tuletavad meelde internetis suhtlemise põhitõdesid, mida on hea koos vanema või õpetajaga üle korrata. 

Arvutitaustad ja ekraanisäästjad

Tegemist on turvalise interneti teemaliste arvutitaustadega.  Valikus on suur hulk pilte koos tarkustega, mida meil kõigil vahel üle korrata tasub. Sobivad kasutamiseks nii koolis, lasteaias, tööl kui ka kodus.

Õpilasvõistlus "Valede jaht"

2020. kooliaasta alguses toimus 7‒19-aastastele õpilastele võistlus “Valede jaht”, saamaks teada, milliste valedega puuduvad kokku noored internetis ja sotsiaalmeedias. Konkurss toetas õpilaste teadmisi ja oskusi internetis valede märkamisel, aga andis pildi ka sellest, millised valed õpilaste inforuumi jõuavad ja millist infot noored valeks peavad. Kokku esitati üle 100 töö, mille vahel loositi välja auhindu. Kõige rohkem töid esitasid V-VI ja VII-XII klassi õpilased. 

Võistluse käigus valmis:

Õpilasvõistlust "Valede jaht" ja valede jahtimist tutvustati ajalooõpetajate suvekoolis ja haridusfestivalil iduEdu. 

Uuring

2020. aasta kevadel panustati Laste Nõuandva Paneeli rahvusvahelisse uuringusse, kust selgub, millisel moel kohandusid Skandinaavia- ja Baltimaade õpilased distantsõppega eriolukorra ajal. Eestist osales uuringus üle tuhande 10-18-aastase õpilase. Uuringut viis läbi Telia Company ja selle partnerid Eestis olid HITSA ja Lastekaitse Liit. 

Artikkel

Ajakirjale "Märka Last" valmis artikkel "Mida järgida lasteasutuses pildistamisel?".

Töötoad, koolitused ja seminarid

2020. aasta rahvusvahelise turvalise internetis päeval viidi läbi digitaalse ohutuse õpetamise töötuba, mille raames valmis igal osalenud õpetajal grupitööna praktiline tunnikava. 

Kolmel korral viidi läbi "Praktiline küberturvalisus haridusasutuses” koolitus.

Distantsõpet toetava veebiseminari sarja käigus käsitleti ka turvalisuse temaatikat:

Viimati uuendatud 04.09.2023