Noorteinfo

Noorteinfo pakub noortele ümbritsevast elust vajalikku infot, toetades seeläbi iseseisvust ning suurendades nende aktiivset osalust ühiskonnas. Lihtsamalt öeldes on noorteinfo 7–26 aastastele noortele suunatud kommunikatsioon, mis on noortele arusaadavas keeles ja kujul, põhineb usaldusväärsetel allikatel, on kvaliteetne ja noor saab seda usaldada.

Noorte info loomiseks ja vahendamiseks viiakse ellu noorteinfotööd nii otsesuhtluse kui ka digitaalsete kanalite kaudu. Selleks, et töö oleks süsteemne ja koordineeritud, osapooled oleksid kaasatud ning noorte huvide ja vajadustega arvestatud, korraldatakse noorteinfoteenust, mis on valdavalt kas kohalike omavalitsuste või nende poolt mõnele noorsootöö asutusele delegeeritud ülesanne.

Noorteinfo on lahutamatu osa noorsootööst, kuid noortele suunatud infot ja kommunikatsioonitegevusi viivad ellu mitmesugused üleriigilised organisatsioonid ning asutused eri valdkondadest, näiteks turvalisus (PPA), ohutu liiklemine (Transpordiamet), tervishoid (Peaasi, TAI), rahatarkus (Finantsinspektsioon) jpt.

Eesti kuulub alates 2004.a rahvusvahelisse noorteinfo võrgusikku ERYICA, mille tegevuse laiem eesmärk on arendada noortega töötavate spetsialistide noorteinfoga seotud pädevusi ja seeläbi toetada noorte paremat informeeritust üle kogu Euroopa. Samuti on Eesti rahvusvaheliste projektide, välismaal õppimise ja töötamise infovõrgustiku Eurodesk liige. Info koondamiseks ja levitamiseks on maakondades infopunktid. Mõlemas võrgustikus on Eesti esindaja Haridus- ja Noorteamet.

Üle-eestilist noorteinfoteenust pakub digitaalsel kujul noorteinfoportaal Teeviit, koondades ja vahendades eri valdkondade teemalist infot.

Noorteinfo, noorteinfotöö ja noorteinfoteenuse aluseks on Euroopa noorteinfo harta (ERYICA, 2018), mis koondab üheksa põhimõtet, millega tuleb töös noortega ja noortele arvestada. Harta on kättesaadav 33 eri keeles, vaata lisa siit.

Haridus- ja Noorteamet on juhtiv noorteinfo valdkonna arendaja ja ka teenusepakkuja Eestis. Tegevusi koordineerib noorteosakond. Arendustegevuste hulka kuulub koostöö ERYICA noorteinfo koolitajatega ning temaatiliste materjalide loomine ja levitamine valdkonna spetsialistide ja koostööpartnerite seas. Üleriigilist noorteinfoteenust peamiselt digitaalsel kujul pakutakse noorteinfoportaali Teeviit ja selle alambrändide kaudu. Kohaliku piirkonna noorteinfo ja teenuse korraldamiseks pakutakse tuge ning nõu kohalike omavalitsuste esindajatele (kohtumised, seminarid, töögrupid).

Noorteinfo valdkonna alast informatsiooni spetsialistidele ja koostööpartneritele koondab noorteinfoportaal Teeviit alamveebileht “Noorteinfo – Kaasav. Võimestav. Professionaalne”.

Lilla ja oranžiga noorteinfo logo - kiri noorteinfo.

Noortega töötavatele spetsialistidele on välja töötatud noorteinfo töötubade juhendmaterjalid 27 erineval teemal, et toetada noortega keerulistel teemadel arutlemist. Töötubade teemad on koondatud koos noorte ja spetsialistidega. Juhendmaterjalid aitavad parandada noorte informeeritust näiteks vaimse tervise, tõhusa õppimise või karjääriteadlikkuse teemadel.

Materjalide toel saab läbi viia töötube erinevate avatud noortekeskuste tegevuste, huvitegevuse- ja hariduse, malevate, laagrite, infopäevade, koolituste, aruteluõhtute jms raames ning kasutada igapäevase tööriistana vastavalt noorte huvidele ja vajadustele.

Juhendmaterjalid on tasuta ja vabaks kasutamiseks kõikidele spetsialistidele. Töötubade juhendmaterjalid leiab noorteinfoportaal Teeviit alamveebilehelt www.teeviit.ee/infotuba. Kasutamiseks tee järgmist:

  1. Vali teema ning täida nõutud väljad juhendmaterjali allalaadimiseks (nimi, asutus jt);
  2. Tutvu juhendmaterjali kasutamise juhendiga;
  3. Kasuta töötoas osaleja tagasiside vormi (noorele).

Töötubade allalaadimise ja noorte tagasiside põhjal analüüsitakse juhendmaterjalide kasutatavust ning uuendatakse-täiendatakse nende sisu spetsialistide ja noorte paremaks toetamiseks.

Üleriigiline noorteinfoteenuse kanal on jagatud sihtgrupi põhiselt kaheks: 7–12a noortele on suunatud Teeviit Juunior (eesti keeles) ja 13–26a noortele Teeviit (eesti ja vene keeles) ning mitmekeelne Teeviit Youth Info 13–26a noortele (eesti, vene, ukraina, inglise keeles). Vaata juhiseid kuidas mitmekeelset veebi kasutada: eesti keeles, inglise keeles, vene keeles ja ukraina keeles.

Oranži ja lillaga Teeviit logo - kiri teeviit.
Teeviit juunior kiri oranži ja lillaga, vasakul oranži ringi sees lilla rakett.
Teeviit youth info kiri lilla ja oranžiga, vasakul oranži ringi sees lilla maakera.

Läbi kanalite suunatakse ja vahendatakse noortele informatsiooni õppimise, töö ja karjääri, füüsilise ja vaimse tervise, suhete, seksuaalsuse, keha arengu, iseseisva elu, keskkonna ja tarbimise, ohutuse ja turvalisuse teemadel, ühiskondliku aktiivsuse teemadel. Teemade kajastamisel tehakse koostööd erinevate valdkondlike organisatsioonide ja asutustega.

Oluline osa ettevalmistuse- ja elluviimise protsessis, noorte huvide ja vajaduste kaardistamisel on ka koostöö noortega, näiteks kogutakse igal sügisel noortelt sisendit sisuteemad planeerimiseks ning tehakse aktiivselt koostööd noorte Teeviit vabatahtlikega, kes planeerivad ja viivad koostööd noorteosakonna ekspertidega ellu sisutegevusi (sisuartiklid, kogemus- ja persoonilood, uudiskiri, sotsiaalmeedia jt).  

Põhitegevused noorteinfoteenuse pakkumiseks:

  • noorte infovajaduste ja -huvide kaardistamine;
  • informatsiooni analüüsimine ja infokanalite ning meetodite valik (sisuartikkel, kogemus- või persoonilugu, sotsiaalmeedia postitus või kampaania, taskuhääling, e-tund, veebiseminar või video)
  • valdkondlike partnerasutustega informatsiooni loomine;
  • informatsiooni levitamine meedia- ja sotsiaalmeedia kanalites;
  • tagasiside koondamine, tulemuste ja statistiliste andmete analüüs;

infosündmuste ja -tegevuste korraldamine valdkondlike teemade nähtavuse suurendamiseks (nt aprillis Euroopa noorteinfo päev, augustis Rahvusvaheline noortepäev, oktoobris Meediapädevuse nädal ja Vaimse tervise kuu, novembris Üle-eestiline noorsootöö nädal).

Põhikanalid noorteinfoteenuse pakkumiseks:

ERYICA (European Youth Information and Conuselling Agency) on üle-euroopaline noorteinfo valdkonna võrgustikku koondav asutus, mille moodustavad noorteinfot arendavad ning koordineerivad ametiasutused ja organisatsioonid. Võrgustikku kuulub 43 liiget 27 eri riigist.

Asutus tegutseb MTÜ põhimõttel ning peamine eesmärk on luua tingimused noorteinfo arendamiseks, noorte informeerituse toetamiseks ja teha noorteinfo erinevatel tasanditel, sh dokumentides ja poliitikates, nähtavaks.

ERYICA partnerid on Euroopa Komisjon, Euroopa Nõukogu, Youth Partnership, Ühinenud Rahvaste Hariduse, Teaduse ja Kultuuri Organisatsioon UNESCO, ÜRO Majandus- ja Sotsiaalnõukogu ECOSOC, Luksemburgi Hariduse-, Laste- ja Noorteministeerium.
 

Haridus- ja Noorteameti noorteosakond osaleb rahvusvahelistes noorteinfo valdkonna projektides, et koostöös teiste riikide ekspertide ning asutustega toetada noortega töötavate spetsialistide arengut, noorte paremat informeeritust ning vahetada parimaid praktikaid.

  • ERYICA Põhja-Balti koostöögrupp (Nordic-Baltic Working Group)
    • Eesmärk on asutuste ja spetsialistide vahelise koostöö edendamine ning parimate noorteinfo valdkonna praktikate vahetamine.
    • Koostöögrupi partnerid on: Soome, Norra, Eesti ja Leedu. Tegevustesse kaasatakse ka Läti, Rootsi esindajad.
    • Loe lisa siit.
  • Projekt „EU inFORM“ - Euroopa parlamendi valimiste teemalise info loomine noortele
    • Eesmärk on toetada noorte teadlikkust valimistest ja demokraatiast. Projekti raames toimub sotsiaalmeedia kampaania ja loengud noortele. Tegevuste elluviimiseks on käivitatud noorte töörühmad.
    • Projekti partnerid on Belgia, Horvaatia, Eesti, Soome, Itaalia, Malta, Portugal, Rumeenia, Sloveenia, Hispaania.
    • Projekti lõpp 30.06.2023.
    • Loe lisa siit.
  • Projekt „YIMinds“ - Vaimse tervise kirjaoskuse edendamise info loomine noortega töötavatele spetsialistidele
    • Eesmärk on toetada noortega töötavate spetsialistide suuremat teadlikkust vaimse tervise muredest ning noorte toetamise võimalustest. Projekti raames luuakse vaimse tervise kirjaoskuse kogumik, toimub sotsiaalmeedia kampaania, salvestatakse taskuhäälingud. On toimunud küsimus noortega töötavatele spetsialistidele ja fookusgrupiintervjuude noorte ja spetsialistidega.
    • Projekti partnerid on Hispaania, Eesti, Austria, Belgia, Küpros, Kreeka, Šotimaa, Belgia.  
    • Projekti lõpp september 2024.
    • Loe lisa siit.

Juhendid vaimse tervise toetamiseks

Lühijuhendid noorte vaimse tervise murede märkamiseks ja esmaseks sekkumiseks noorsootöös ja hariduses:

  1. Juhend noorsootöötajatele
  2. Juhend laagritele ja malevatele
  3. Juhend õpetajatele

Riiklik abi ja nõu

Neid võimalusi võib kasutada nii noore abini suunamiseks kui ka selleks, et küsida noore toetamiseks nõu.

Infomaterjalid noortele

Siit leiad infomaterjale ja kasulikke viiteid, mis on noortele enda vaimse tervise toetamiseks loodud ning mida on võimalik noortele edastada:

  • Noortele suunatud noorteinfoportaal Teeviit koondab ja vahendab vaimse tervise ning heaoluga seotud informatsiooni meedia- ja sotsiaalmeediakanalite kaudu.  
  • MTÜ Peaasjad veebilehel on palju materjale vaimse tervise toetamise teemal, lisaks saab seal teha vaimse tervise vitamiinide testi ja on olemas ka soovitused, kuidas oma vaimset tervist toetada. 
  • Lasteabi.ee lehel saab lugeda erinevatest teemadest, mis aitavad muuhulgas ka vaimset tervist toetada ning ka infot, kust abi leida just oma kodukoha lähedal. 
  • Suhete ja seksuaaltervise teemal leiavad noored kasulikke materjale ja lugemist, aga ka nõustamiskeskuse kontaktid Seksuaaltervis.ee veebist. 

Viimati uuendatud 14.09.2023