Noorte omaalgatus

Noorte omaalgatus on noorte mõtetest alguse saanud ideede arendamine ja elluviimine noorte endi poolt. Noorte omaalgatuse toetamine edendab noorte aktiivset eluhoiakut, suurendab teadlikkust töömaailma toimimisest ning arendab nende ettevõtlikkust.

Noorte omaalgatuse toetamiseks on erinevaid võimalusi, kuid üsna suures osas tuleb toetus kohalikelt omavalitsustelt. Noorteprojektide ja –programmide, sh omaalgatuse toetamise põhimõtted ja korra määrab omavalitsus ise, lähemat infot saab selle kohta omavalitsuste veebilehtedelt.

Alates 2019. aastast toetab riiklikul tasandil noorte omaalgatuslike ideede elluviimist projektikonkurss “Ideeviit”. Projektikonkursi eesmärk on noorte ettevõtlikkuse  ja osaluse toetamine. Projektikonkursiga toetatakse noorte ideede elluviimist, mis on suunatud teadlikkuse tõstmisele neid huvitavates valdkondades, näiteks: koolituste, sündmuste (veebi)seminaride, töötubade, konverentside vms vormis.

Noorte omaalgatus

Noorte omaalgatuse toetamine

Noorsootöö seaduse järgi on kohaliku omavalitsuse ülesanne muude hulgas:

  • kinnitada noorteühingute, noorteprogrammide ja noorteprojektide valla- või linnaeelarvest toetamise põhimõtted, toetuse taotlemise ja maksmise tingimused ja korra, nähes vajaduse korral ette omaosaluse tingimused toetuse saamiseks, toetuse taotluste vormid ning toetuse kasutamise aruandluse korra;
  • toetab eelarveliste vahendite olemasolul valla või linna haldusterritooriumil tegutsevate noorteühingute noorteprogramme ja noorteprojekte.

Üheks heaks näiteks on Tartu Linn, kus on ellukutsutud Noorte omaalgatuslike projektide toetuse taotlemise võimalus.

Alates 2019. aastast toetab riiklikul tasandil noorte omaalgatuslike ideede elluviimist projektikonkurss “Ideeviit”. Projektikonkursi eesmärk on noorte ettevõtlikkuse  ja osaluse toetamine. 

Käesoleval hetkel on projektikonkursi „Ideeviit“ sisu ja vorm uuendamisel ning noortele vanuses 7-26 avaneb võimalus taotlemiseks 2021. aasta II pooles. Uuendamise eesmärk on pakkuda senisest veelgi mugavamat taotluskeskkonda ja pakkuda tuge eelkõige just nende piirkondade noortele, kus seni on olnud väiksemad võimalused seoses noortealgatuste toetamisega. Samuti muutuvad voorude fookused senisest konkreetsemaks, et noored panustaksid üle-eestiliselt üheskoos konkreetsete kitsaskohtade lahendamisele.

Lisaks läheb uuendamisele ka Ideeviida bränd. Uue taotlusvooru täpsed tingimused, ajaraam ja fookus avaldatakse projektikonkursiga seotud veebilehel hiljemalt mais.

Noorte omaalgatuste toetamise käsiraamat omavalitsustele

Liikuv pilt küsimusega, mis on noorte omaalgatus.

Tegemist on algatustega, kus noor oma initsiatiivil ning talle loodud tugisüsteemi toel viib kogukonnas ja laiemalt ühiskonnas ellu positiivseid muutuseid, omandades seeläbi mitmekülgse ja väärtusliku õpikogemuse.

Suur osa noorte omaalgatustest on vabatahtlikud ettevõtmised (nt koolis, noortekeskuses, huvikoolis, osaluskogus), mis alati rahalist panust ei vajagi. Ent kui lisada sellistele ettevõtmistele ka süsteemne toetus (nii rahaline kui ka mentorlus), saab algatusest ja idee elluviimisest mõtestatud õppeprotsess, mille kaudu omandab noor väärtuslikke kogemusi täiskasvanueluks.

Toetuse vormiks on enamasti toetusmeetmed (nt projektikonkursid), mille puhul on raha eraldamine kas valla- või linnavalitsuse või mõne muu asutuse/organisatsiooni (nt noorte osaluskogu, piirkondliku noortekeskuse või muu noortevaldkonnas tegutseva KOVi hallatava asutuse) korraldada; sisuks on aga noorte juhendamine omaalgatusliku projekti elluviimisel ja saadud kogemuse mõtestamine. Süsteemne rahaline tugi võimaldab noortel ellu viia mõjusamaid projekte. Lisaks tajuvad noored, et nende ideed on kohaliku elu kujundamisel oodatud.

Riiklikult toetavad noorte omaalgatuste elluviimist Haridus- ja Teadusministeerium ning Haridus- ja Noorteamet. Noorte omaalgatuste toetamine täidab Noortevaldkonna arengukavas aastateks 2021–2035 seatud prioriteetset eesmärki: „Noored on loov ja ühiskonda hoogsalt edasiviiv jõud – hariduse, kultuuri, majanduse, keskkonna ja teiste valdkondade edenemise nügijad ning eestvedajad.”

Tutvu omaalgatuste toetamise mudelitega dokumendis põhjalikumalt. 

Jutumullidega liikuv pilt, millel on küsimus, miks toetada noorte omaalgatust.

Noorte omaalgatuste toetamine loob püsivat väärtust, sest annab noortele võimaluse lahendada nende (ja tihti ka kohaliku omavalitsuse; edaspidi ka KOV) jaoks olulisi kitsaskoht ning loob praktilisi kogemusi, mille põhjal edaspidigi positiivseid muutusi initsieerida ja laiemalt ühiskonda panustada. Omaalgatuslike ideede elluviimine võimaldab noortel omandada uusi oskuseid ja kogemusi ideede väljatöötamisel ja projektide elluviimisel ning omandatud oskusi ja teadmisi väärtustad

Sellest tasub mõelda kui INVESTEERINGUST TULEVIKKU. Andes noortele võimaluse varajases eas ennast teostada, luuakse eeldused aktiivse kodaniku kujunemiseks ning tekitatakse seotus kodukohaga.

Näiline eelarveline kokkuhoid ei kaalu üles noorte omaalgatustest tulenevat mõju, mille kasu ilmneb KOVidele ka aastate pärast, kui noored, kes on tundnud end kodukohas väärtustatuna, oskavad ka hiljem kohaliku omavalitsuse arengusse panustada.

Omaalgatuslike projektide elluviimine on MITTEFORMAALSE ÕPPIMISE VORM , mis põhineb noorte endi huvidel. Näiteks annab see suurepärase võimaluse sooritada formaalõppes kohustuslik loovtöö, tugevdades koostööd noortekeskuse ja üldhariduskooli vahel. Kohaliku omavalitsuse pakutav võiks katta kõikide piirkonnas elavate noorte vajadused – pöörates siinkohal erilist tähelepanu tõrjutusriskis, sh vähemate võimalustega noortele, erivajadustega noortele, mitteõppivatele ja -töötavatele noortele. Tähtis on mõista, et noorte omaalgatustes või muudes ettevõtlikuks kujunemist soodustavates tegevustes osalemine on eelmainitud sihtrühma jaoks eriliselt tähendusrikas, sest neil võivad täielikult puududa varasemad sarnasesisulised kogemused. Lisaks on sellised koostööprojektid solidaarsust suurendava mõjuga kogu piirkonna noorte seas.

Tõrjutusriskis noorte kaasamisel on KOV-tasandil võimalikeks koostööpartneriteks noortekeskuste noorsootöötajad, lastekaitse, kooli sotsiaalpedagoogid, KOVi sotsiaaltöö spetsialistid, asenduskodude kasvatajad ja tugipersonal ning kohalik noorsoopolitsei.

Omaalgatuslike projektide kavandamise ja elluviimise käigus omandavad noored sõltumata varasemast kogemusest eluks olulisi oskuseid, tajudes end seeläbi täisväärtuslike ühiskonnaliikmetena. Oluline on siinkohal mõista, et ettevõtlik elustiil noorte omaalgatuste kontekstis erineb oluliselt tavapärasest „ettevõtluse” mõistest. Kui ettevõtluses on tihti olulisel kohal lisaks kasumile ka käegakatsutav tulemus, siis noorte omaalgatuste kontekstis on fookuses noore initsiatiiv positiivset muutust luua ning vastavasisulisest tegutsemisest tulenev õpikogemus, mis loob aluse noore ettevõtlikuks kujunemisel. Omaalgatuste elluviimine annab noortele julgust ja oskuse kutsuda esile positiivseid muutuseid ning juurutada ettevõtlikku ellusuhtumist.

Seeläbi:

  • edeneb noorte aktiivne ja ettevõtlik eluhoiak;
  • suurenevad julgus ja sotsiaalsed oskused;
  • kasvab panustamine kohaliku elu kujundamisesse;
  • suureneb teadlikkus töömaailma toimimisest sh kasvab tööhõivevalmidus.

Tutvu omaalgatuste toetamise mudelitega dokumendis põhjalikumalt. 

Jutumullidega liikuv pilt, millel on küsimus "kes ja kuidas saaks noorte omaalgatust toetada".

Noorte omaalgatuste toetamine (osana noorsootöö korraldamisest) kuulub noorsootöö seaduse (§8 lõige 2 ja 3) ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse (§6 lõige 1 ja 2) kohaselt eelkõige kohaliku omavalitsuse pädevusse. Suurema osa otsustest, sh mida omavalitsuses noorsootöö teenustena pakutakse või eelisarendatakse, teeb omavalitsus ise.

Seega – noorte omaalgatuste väärtustamine ja noortele omaalgatusteks toetavate võimaluste loomine sõltub eelkõige kohalikest otsustajatest ja nende oskusest tähtsustada noorte omaalgatuste toetamise väärtust. Lisaks on oluline vastutus ka noortega töötavatel spetsialistidel, kelle ülesandeks võiks olla kogukonnas ja KOVi otsustustasandil noorte vajaduste ja arvamuse nähtavaks tegemine. Kui kohalik omavalitsus väärtustab piirkonnas elavate noorte initsiatiivil muutuste esilekutsumist, on võimalik igas KOVis noorte omaalgatuste toetamiseks mõeldud süsteemid käivitada või olemasolevaid arendada.

Omaalgatuste toetamine on noorsootöö kontekstis ja nüüdseks juba tuttavaks saanud vormis olnud riiklikult üheks prioriteetseks teemaks alates aastast 2016 (nt projektikonkursid NopiÜles, Ideeviit, Noorte Osaluse Fond). Praeguseks on igas omavalitsuses noori, kes on ühel või teisel viisil saanud riiklike meetmete kaudu omaalgatusega seotud mõtestatud kogemuse. Olemasolev kogemus võimaldab toetada kohalikke omavalitsusi vajalike süsteemide rakendamisel või arendamisel koostöös noortekeskuste või noorte osaluskogudega.

Tutvu omaalgatuste toetamise mudelitega dokumendis põhjalikumalt. 

Viimati uuendatud 30.12.2021