Riiklik välisüliõpilaste, -teadlaste ja -õppejõudude stipendium

Riikliku välisriikide üliõpilaste, teadlaste ja õppejõudude stipendiumiprogrammi raames toetame välisriigi üliõpilaste suve- ja talvekoolides osalemist, kraadiõpet ning teadurite ja lektorite visiite Eesti kõrgkoolidesse.

Stipendiume antakse välja Haridus- ja teadusministri 23. mai 2023. a käskkirja nr 1.1-2/23/132 “Riiklike välisriikide üliõpilaste, teadlaste ja õppejõudude stipendiumiprogrammide ning väliseestlaste õpingute toetamise programmi stipendiumid” lisa 1, lisa 2 ja lisa 3 alusel.

Lähtuvalt Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi suunistest ei võeta 2023/2024. õppeaastaks vastu taotlusi kandideerijatelt, kes on Venemaa Föderatsiooni või Valgevene kodanikud.

Võtame taotluseid vastu kolmes kategoorias:

  • Suve- ja talvekooli stipendiumiga toetame väliskõrgkoolis õppivate tudengite osalemist Eesti kõrgkoolide korraldavates suve- ja talvekoolides. Stipendiumi võivad taotleda väliskõrgkoolis õppivad bakalaureuse-, magistri- ja doktoriõppe üliõpilased, kes on taotlemise hetkeks väliskõrgkoolis õppinud vähemalt ühe aasta. 

Loe suve- ja talvekooli stipendiumi kohta lähemalt

  • Välisteadlaste ja -õppejõudude stipendiumiga toetame välisriigist pärit teadlaste ja õppejõudude tööd Eesti kõrgkoolides. Stipendiumi saaja peab töötama välisriigi kõrgkoolis, teadus- või arendusasutuse akadeemilisel ametikohal. 

Loe välisteadlaste ja õppejõudude stipendiumi kohta lähemalt

  • Välistudengite stipendiumiga toetame välisüliõpilasi, kes soovivad õppida Eesti kõrgkoolis tasemeõppes või vahetusüliõpilasena. Kõrghariduse esimesel astmel saab stipendiumit taotleda ainult eesti keele ja kultuuriga seotud valdkondades. Magistri- ja doktoriõppe tasemel õpinguid toetame kõikides valdkondades. 

Loe välistudengite stipendiumi kohta lähemalt

Suve- ja talvekooli stipendium välistudengitele

Riikliku suve- ja talvekooli stipendiumiga toetakse välisüliõpilaste osalemist Eesti kõrgkoolide suve- ja talvekoolides. Stipendiumi võivad taotleda välisriigi kõrgkoolis õppivad bakalaureuse, magistri- ja doktoriõppe üliõpilased.

Stipendiumi saab kasutada Eesti kõrgkoolide poolt korraldatavatel eesti keele ja kultuuri suvekursustel ning ingliskeelsete õppekavadega seotud suve- ja talvekoolides osalemiseks.

Taotlusi võetakse vastu üks kord aastas. 

2024. aasta suvekooli stipendiumi taotlusperiood on 01.04.2024. a kuni 01.05.2024. a (kl 23.59), taotlusi koos nõutud lisadokumentidega võetakse vastu aadressil [email protected].

üliõpilased rahvusvahelises suvekoolis

Lisainfo:

Kadri Kaldre
Stipendiumite vanemspetsialist
Haridus- ja Noorteamet
tel 5359 8493
[email protected]

Suve- ja talvekooli stipendiumi taotlemine

Stipendium katab suve- või talvekooli osalemistasu ja üliõpilase majutuskulu kehtestatud piirmäärade ulatuses. Stipendiumi osalemistasu arvestatakse tegeliku määra ulatuses, kuid mitte rohkem kui 700 eurot ühe suve- või talvekooli kohta. Juhul, kui osalustasu on kõrgem kui stipendium, peab üliõpilane ülejäänud osa tasuma ise.


Stipendiumi majutuskulu osaks arvestatakse 25 eurot päevas kõige enam 28 päeva eest. Stipendium makstakse suve- või talvekooli korraldavale kõrgkoolile, kes korraldab majutuse pakkumise või stipendiumi edasimaksmise vastavalt vajadusele. Kursusele tuleb registreeruda enne stipendiumi taotlemist.
 

Amet maksab stipendiumi vastuvõtvale kõrgkoolile 21 päeva jooksul pärast vastava lepingu sõlmimist. Stipendiumi maksmise perioodil peab stipendiaat viibima Eestis. Kui selgub, et stipendiaat ei ole stipendiumi maksmise perioodil Eestis viibinud, tuleb vastuvõtval asutusel tagastada stipendiumi majutuse osa. Stipendiumi saab taotleda ka suvekooli veebikursuste osalustasu katmiseks.

Aruande kasutatud stipendiumite kohta esitab ametile vastuvõttev kõrgkool. Vabas vormis aruanne tegevustest ja kuludest esitatakse ühe kuu jooksul pärast suve- või talvekooli lõppemist.

Välisteadlaste ja õppejõudude stipendium

Riikliku välisriigi teadlaste ja õppejõudude stipendiumiga toetakse välisriigist pärit teadlaste ja õppejõudude tööd Eesti kõrgkoolis. Toetuse lõppkasutaja peab töötama välisriigi kõrgkoolis akadeemilisel ametikohal.

Taotlusi võetakse vastu üks kord aastas. 

Taotluse esitamise võimalus avaneb üks kuu enne taotluste esitamise tähtaega.

2024. aasta välisteadlaste ja õppejõudude stipendiumi taotlusperiood on 01.04.2024. a kuni 01.05.2024. a (kl 23.59), taotlusi koos nõutud lisadokumentidega võetakse vastu aadressil [email protected].

Raamatud laual

Lisainfo:

Kadri Kaldre
Stipendiumite vanemspetsialist
Haridus- ja Noorteamet
tel 5359 8493
[email protected]

Välisteadlaste ja õppejõudude stipendiumi taotlemine

Välisriigi teadlaste ja õppejõudude toetused jagunevad lühiajalisteks ja pikaajalisteks. Lühiajalist toetust makstakse kuni 9 päeva kestvate lähetuste korral ning toetuse määraks on 45 eurot päeva eest. Pikaajalist toetust makstakse 10 päeva kuni 10 kuud kestvateks lähetuseks ning kuu määraks on 660 eurot.

Stipendiumi makstakse ainult, juhul kui taotleja alustab tööd Eestis, vastupidisel juhul kaotab taotleja õiguse toetusele.

Stipendiumi leping sõlmitakse ja toetus makstakse vastuvõtvale kõrgkoolile, kes korraldab välisriigi teadlase või õppejõu kulude katmise või selle edasimaksmise. Vastuvõttev asutus võib toetust kasutada päevaraha või töötasu maksmiseks ja majutus- või reisikulu kompenseerimiseks tasudes vajadusel riiklikud maksud. Täiendavat maksukulu ei hüvitata.

Vabas vormis aruande kasutatud toetuste kohta esitab ametile vastuvõttev asutus.

Välistudengite stipendium

Stipendiumiga toetatakse välisüliõpilaste osalemist Eesti kõrgkoolide õppetöös. Stipendiumi võivad taotleda välisüliõpilased, kes soovivad õppida Eesti kõrgkoolis tasemeõppes või vahetusüliõpilasena.

Magistri- ja doktoriõppe tasemel toetatakse õpinguid kõikides valdkondades. Kõrghariduse esimesel astmel ehk bakalaureuseõppes saab stipendiumi taotleda ainult eesti keele ja kultuuriga seotud valdkondades. Stipendiumi võib kasutada nii vahetusõppe kui tasemeõppe õpinguteks. Taotlusi võetakse vastu tudengitelt järgmiste kodakondsusega riikidest:

Ameerika Ühendriigid, Armeenia, Aserbaidžaan, Belgia, Brasiilia, Bulgaaria, Egiptus, Filipiinid, Gruusia, Hiina Rahvavabariik, Hispaania, Horvaatia, India, Indoneesia, Israel, Itaalia, Kanada, Kasahstan, Korea Vabariik, Kreeka, Küpros, Leedu, Läti, Mehhiko, Moldova, Poola, Portugal, Prantsusmaa, Saksamaa, Sloveenia, Soome, Sri Lanka, Suurbritannia, Tai, Tšehhi, Tuneesia, Türgi, Ukraina, Ungari.

2024. aasta välisriigi üliõpilaste stipendiumi taotlusperiood on 01.08.2024. a kuni 01.09.2024. a (kl 23.59), taotlusi koos nõutud lisadokumentidega võetakse vastu aadressil [email protected].

Taotlusvorm lisatakse enne vooru algust.

üliõpilane

Lisainfo:

Kadri Kaldre
Stipendiumite vanemspetsialist
Haridus- ja Noorteamet
tel 5359 8493
[email protected]

Välistudengite stipendiumi taotlemine

Vahetusüliõpilasele makstakse stipendiumi Eestis õppimise perioodil, kuid mitte enam kui kümnel kalendrikuul aastas. Stipendiumi makstakse rohkem kui üks kuu kestvateks vahetusõpinguteks. Tasemeõppe üliõpilastele makstakse stipendiumi 12 kuul aastas, välja arvatud viimasel nominaalsel õppeaastal, mil stipendiumi makstakse 10 kuud.

Stipendiumite määrad on kehtestatud haridus- ja teadusministri käskkirjaga järgmised:

  • Kõrghariduse esimese astme õppe ja magistriõppe stipendiumi määr on 350 eurot kuus.
  • Doktoriõppe stipendiumi määr on 660 eurot kuus.
  • Muid kulusid ei kaeta.

Stipendiumi makstakse täiskuudes. Täiskuuks loetakse 30 päevast perioodi. Kui õpingud ei kesta tervet kalendrikuud, makstakse stipendiumi summas, mis on proportsionaalne õpitud päevade arvuga selles kuus.

Stipendiumi kasutamise leping sõlmitakse ja stipendium makstakse vastuvõtvale kõrgkoolile, kes korraldab stipendiumi edasimaksmise stipendiaadile. Juhul kui taotleja ei alusta õpinguid, kaotab ta õiguse stipendiumi kasutamiseks.

Stipendiumi leping sõlmitakse ja toetus makstakse vastuvõtvale kõrgkoolile, kes korraldab stipendiumi edasimaksmise välisüliõpilasele. Amet maksab stipendiumi vastuvõtvale kõrgkoolile 21 päeva jooksul pärast vastava lepingu sõlmimist.

 Stipendiumiperioodi muutmine on pärast stipendiumi tulemuste kinnitamist võimalik ainult ameti kirjalikul nõusolekul ja tingimusel, et stipendiumi kogusumma ei suurene.

Aruande kasutatud stipendiumite kohta esitab ametile vastuvõttev kõrgkool. Vabas vormis aruanne tegevustest ja kuludest esitatakse vastavalt lepingus sätestatud tähtaegadele.

Viimati uuendatud 18.03.2024