Estophiluse stipendium

Stipendiumiga Estophilus toetame välisülikoolide eesti keele ja kultuuri huviliste teadlaste ja õppurite Eesti-teemalist uurimistööd, et aidata kaasa teadmiste vahetusele ja muuta Eestit nähtavamaks. Estophiluse tulemusena suureneb eesti keele ja kultuuri huviliste õppurite ning Eestiga seotud uuringute arv.

Stipendiumit võivad taotleda välisriikide kodanikest välisriikide kõrgkoolide viimase õppeaasta bakalaureuseõppe üliõpilased, magistrandid, doktorandid ning doktorikraadiga uurijad Eestis viibides Eestit käsitleva uurimistöö kirjutamiseks või selleks materjali kogumisel üheks kuni viieks kuuks. Stipendiumikonkurssi haldab Haridus- ja Noorteamet, stipendiaadi esmane kontakt uurimisvisiidi ettevalmistamisel ja ajal on kutsuja / akadeemiline juhendaja Eesti ülikoolis.

Taotlusvoorud 2023/2024. õppeaastal:

  • 2023/24 õppeaasta kevadsemestri taotlusvoor on avatud 21.02.2024 kuni 21.03.2024.

Lisainfo:

Kerttu Lõhmus
Stipendiumite ja toetuste büroo vanemspetsialist
Haridus- ja Noorteamet
+372 5359 7544
[email protected]

Dokumendid:

Estophiluse stipendiumi juhend
Estophiluse stipendiumi taotluse vorm
Estophiluse stipendiumi aruande vorm

Stipendiumi taotlemine

Taotlus tuleb allkirjastada digitaalselt (ID-kaardiga või Mobiil-IDga) või kirjalikult ning seejärel skannida ja saata koos lisadokumentidega aadressile [email protected], pealkiri "Estophilus stipendium (EKKAV)".

Vajalikud dokumendid on:

  • vormikohane taotlus;
  • uurimistöö kava;
  • elulookirjeldus;
  • tõend selle kohta, et taotleja on bakalaureuse viimase aasta üliõpilane, magistrant/doktorant või doktorikraadi kinnitav dokument;
  • stipendiaadi Eesti-poolse juhendaja allkirjastatud kinnitus, et ta on valmis kandidaadi vastu võtma ning teda Eestis viibimise perioodil juhendama. Eestikeelses kinnituskirjas peab vastuvõtja lühidalt kirjeldama uurimisteemat ja põhjendama uurimistöö tähtsust Eestile.

Taotlusvorm koos lisadega võib olla vormistatud eesti või inglise keeles.
 

Konkursi tingimustele vastavaid taotlusi hindab kolmeliikmeline hindamiskomisjon, mille moodustab EKKAV programminõukogu oma liikmetest igaks taotlusvooruks.

Hindamiskomisjon võtab valiku tegemisel arvesse järgmisi hindamiskriteeriume:

  • taotluse kvaliteet (selged uurimistöö eesmärgid, tööplaan, oodatavad tulemused jms) ja seotus Eesti-teemadega;
  • taotleja kompetentsus vastava uurimistöö läbiviimiseks;
  • õpirände seotus taotleja teadusliku tööga ja olulisus teadustöö valmimisel;
  • põhjendatus Eestis valitud kõrgkoolis või teadusasutuses uurimistöö teostamiseks ja soovituskirja sisukus

Hindamiskomisjon koostab hindamise tulemusel ja lihthäälteenamuse alusel taotluste pingerea ning esitab selle rahastamisettepaneku tegemiseks nõukogule. Stipendiumi eraldamise otsuse teeb nõukogu lähtuvalt hindamiskomisjoni poolt esitatud rahastamisettepanekust arvestades programmi eelarve võimalusi. Nõukogul on õigus teha lõplik otsus, sh põhjendatud kaalutlustel muuta pingerida, määrata taotluses märgitust ja taotlusvooruks planeeritud kogueelarvest väiksemas summas stipendiume.

Hindamisprotseduur koos stipendiumiotsuste tegemisega võtab aega kuni 45 kalendripäeva alates väljakuulutatud taotlusvooru lõppemise kuupäevast. Stipendiumiperiood ei või alata enne lõplike tulemuste kinnitamist.

Stipendium koosneb elamiskulude katmiseks mõeldud stipendiumist, mille suurus on 660 eurot kuus ning sõidustipendiumist Euroopa Komisjoni veebipõhise distantsikalkulaatori põhjal seatud piirmäärade ulatuses:

Kaugus linnast linna (üks suund)

Stipendiumi sõidukulu osa (lähtekohast sihtkohta ja tagasi)

1-499 km

180 eurot

500-1999 km

275 eurot

2000-2999 km

360 eurot

3000-3999 km

530 eurot

4000-7999 km

820 eurot

8000 ja enam km

1100 eurot

Leping sõlmitakse stipendiaadiga üldjuhul üks kuu enne õpirände algust. Lepingus sätestatakse stipendiumi suurus ja selle kasutamise tingimused.

Stipendium kantakse stipendiumi saaja arveldusarvele hiljemalt 14 päeva enne õpirände algust, kuid mitte enne stipendiumilepingu allkirjastamist.

Stipendiumi saaja on kohustatud esitama ametile hiljemalt 14 päeva pärast stipendiumiperioodi lõppu järgmised dokumendid:

  • Vormikohane aruanne
  • Stipendiaadi Eesti-poolse juhendaja allkirjastatud kinnituskiri uurimistöö läbiviimise kohta

Juhul, kui aruannet õigeaegselt ei esitata või kui selgub toetuse mittesihipärane kasutamine on stipendiumi saaja kohustatud stipendiumi tagasi maksma. Kui õpirände tegelik kestus on lühem, kui stipendiumi saajaga sõlmitud lepingus fikseeritud stipendiumiperiood, küsitakse enam makstud stipendiumi osa tagasi. Ühtegi kuludokumenti ei ole vaja esitada.
 

Viimati uuendatud 21.02.2024