Ulla Ilisson: Eesti hariduse edu taga on süsteemne töö

23.04.2021 | 09:49

„Eestile on toonud edumaa teiste riikide ees ühine tegutsemine ning see, et oleme lähenenud haridusuuendusele süsteemselt ja investeerinud nii tehnoloogiasse kui inimestesse,“ ütles Haridus- ja Noorteameti peadirektor Ulla Ilisson eile rahvusvahelisel hariduskohtumisel teemal „Mida saab Suurbritannia õppida maailma hariduskorraldusest?“.
    • Jaga

Ilisson tutvustas vestlusringis, et Eestis on tehnoloogia õppetöö tavapärane osa ning juba enne kohustuslikule distantsõppele minekut oli paigas suhtlus kooli, lastevanemate ja õpilaste vahel E-kooli ja Stuudiumi vahendusel, millest on olnud keerulisel ajal suur abi. „Taristu arendamise kõrval tuleb senisest enam panustada ka inimeste koolitamisse. Tehnoloogiast üksi ei piisa, et veel jõudsamalt edasi liikuda,“ rõhutas ta.

Haridusvaldkonna eksperdid arutasid eilsel rahvusvahelisel kohtumisel hariduse tulevikusuundumusi, tehnoloogia kasutamise võimalusi ja kitsaskohti, millest Suurbritannia haridussüsteem võiks õppida. Educate programmi kohtumisele kutsuti kokku haridusvaldkonna tipptegijad: haridustehnoloogia teemalises paneelis osalesid esindajad Suurbritanniast, Brasiiliast, Taist, Austraaliast, Saksamaalt, Portugalist, Ameerika Ühendriikidest, Sambiast ja Uruguayst. Eestit esindas Haridus- ja Noorteameti peadirektor Ulla Ilisson.

Kohtumisel arutasid riikide esindajad selle üle, kuidas tehnoloogiat haridussüsteemi kasuks tööle panna, milline on olnud riikide panus tehnoloogia kaasamisse ja haridustehnoloogia ettevõtete roll ning millist rahastusmudelit kasutatakse. Samuti toodi häid näiteid hariduse ökosüsteemi toimimisest, mis on võimaldanud kooli, perede ja haridustehnoloogia ettevõtetel teineteisega kontakti luua ja suhtlust hõlbustada. Arutelu käigus uuriti seda, kuidas oleks võimalik mõõta haridusvaldkonna edu ning tehnoloogia mõju õpetajate ja õppurite igapäevaelule. 

Vestlusringis osalesid TES Globali haridusnõunik Jim Knight (Suurbritannia), Square Learning Technologies partner ja teadusdirektor Ricardo Prado Schneider (Brasiilia), NIST rahvusvahelise kooli direktor James Dalziel (Tai), Haridus- ja Noorteameti peadirektor Ulla Ilission, Sydney tehnikaülikooli õpetajakoolitusekspert Jane Hunter (Austraalia), haridusfoorumi Education World Forum programmijuht Gavin Dykes, Filewave’i avaliku sektori ja strateegia juht Udo Wichert (Saksamaa), DOINNi asutaja Hugo Fonseca (Portugal), ISTE tegevjuht Richard Culatta (USA), Open Energy Labsi direktor Samson Sahmland-Bowling (Suurbritannia-Sambia) ja Educate Uruguay asutaja Cecilia de la Paz (Uruguay).

Educate on Suurbritannia haridustehnoloogia programm, mille eesmärk on leida kasulikke hariduslahendusi, inimintellekti ja tehisintellekti sidumise kaudu uute tehnoloogiatega. Hiljuti valmis programmi raames uuring „Šokk süsteemile: Covid-19 õppetunnid“ (Shock to the System: Lessons from Covid-19) Suubritannia haridussüsteemi kogemusest koroonapandeemia ajal. Ingliskeelse uuringu tulemustega saab tutvuda siin.

 

Kadi Kolk

Kommunikatsiooniosakonna konsultant