Kutsume koole ja koolipidajaid osalema arvutite ühishankes

07.09.2020 | 10:53

Haridus- ja Noorteamet kutsub koole ja koolipidajaid osalema Chromebook seadmete soetamise ühishankes. Samuti on võimalik osaleda Chromebooke ja Windows arvuteid kõrvutavatel koolitustel, et end kurssi viia erinevate seadmete ja nende haldamise võimaluste ning piirangutega.

2020. aastast on Eesti Chrome Education litsentsi piirkond, mis tähendab, et Chromebook arvuteid on esimest korda võimalik hallata ja soetada suurtes kogustes. Juba enne litsentsenseeritud toodete müügile tulekut ostsid neid näiteks Tallinna Lilleküla Gümnaasium ja Gustav Adolfi Gümnaasium, kes on oma valikuga väga rahule jäänud. Nende kogemusega saate tutvuda veebiseminari vahendusel.

Koolid otsustasid Chromebookide kasuks, kuna seadmed on soodsad (hind alates 250-300€), turvalised, lihtsalt käsitletavad, lisaks käivituvad seadmed kiiresti ja nende aku kestab terve koolipäeva. "Chromebookiga saavad hakkama kõik - see sobib nii algajale algklassiõpilasele kui ka gümnaasiumiõpetajale ning seadme kasutamise koolitus kestab vaid veerand tundi, " ütles Gustav Adolfi Gümnaasiumi haridustehnoloog Ingrid Maadvere. "Eriti hästi sobib see koolidele, kes kasutavad Google teenuseid või erinevaid veebipõhiseid keskkondi."

“Mitmed Eesti naaberriikide koolipidajad on otsustanud hankida igale õpilasele isikliku seadme. Nö üks-ühele seadmekasutusega soovitakse pakkuda paremat ligipääsu digitaalsetele õpikeskkondadele ja võimaldada suuremat õppetöö personaliseerimist.” ütles Hariduse- ja Noorteameti innovatsiooni ja koostöökeskuse projektijuht Aivar Hiio. “Need on ka Eesti haridusstrateegilised eesmärgid ja näib, et ka Eesti koolipidajad on sarnast teed minemas. Töötame hetkel koos koolipidajaga, kes hakkab sellest õppeaastast ühes oma koolis pakkuma igale õpilasele seadet. Hinna ja kvaliteedi tasakaalu tõttu otsustas koolipidaja just Chromebook seadme kasuks. Kuigi tegemist on Eesti esimese sellise munitsipaalkooliga, siis tõenäoliselt üks-ühele seadmekasutuse praktika laieneb.”

Pealtnäha on tegemist tavalise sülearvutiga, aga päris nii see tegelikult pole. Kui enamik meist on harjunud kasutama Windowsi või MacOS operatsioonisüsteeme, siis Chromebookid kasutavad Google'i poolt just haridusasutusi silmas pidades välja töötatud ChromeOS-i.

Chromebook ei sobi mahukamate multimeediaülesannete tegemiseks, teatud Windowsi-põhiste seadmetega kasutamiseks ja ka mõnede robootikavahendite kasutamine on vajalike rakenduste puudumise tõttu veel keeruline. Samuti on Chrombeookide puhul tähtis, et koolis oleks wifi võrk, kuna seadmed on mõeldud peamiselt veebi teel kasutamiseks.

Vaata ka Chromebooki videotutvustust (inglise keeles)

Osale koolitusel

Sügisest algavad taas ka Chromebooke ja Windows arvuteid kõrvutavad koolitused: registreeru 17.09.2020 või 18.11.2020 toimuvale koolitusele. Osalema ootame haridusasutuste ja kohalike omavalitsuste juhte, haridustehnolooge, haridusametikke ja teisi, kes tegelevad haridusasutuste IT arendamisega. Koolitused toimuvad Harno nutiklassis ning on tasuta tingimusel, et koolitus läbitakse täies mahus.

Osale hankes

Haridus- ja Noorteamet ning Haridus- ja Teadusministeerium viivad 2020. aasta teises pooles koolipidaja finantseerimisel läbi ühishanke Chromebook seadmete soetamiseks. Hanke eesmärk on toetada ligipääsu digitaalsetele õppekeskkondadele ja suurendada õppetöö personaliseerimise võimekust. Ühishankes on valida kolme eri kasutajagrupile mõeldud Chromebook seadme vahel, mille lõplik hind selgub pärast ühishanke läbiviimist ja oleneb hankesse liituvate koolipidajate soovitud seadmete koguarvust.

Viisime 25. augustil läbi ühishanke teabepäeva, mille slaidid leiad siit:

Hankes osalemisest huvitatud koolipidajatel palume endast teada anda 15. septembriks 2020.