Ettevõtlusõpe

Ettevõtlus- ja karjääriõppe programm Edu ja Tegu oli Haridus- ja Teadusministeeriumi algatatud ning Haridus- ja Noorteameti juhtimisel aastatel 2016–2023 ellu viidud programm eesmärgiga arendada ning rakendada ettevõtlus- ja karjääriõpet kõikidel haridustasemetel ja -liikides.

Toetatavate tegevuste eelarve oli 11 924 660 eurot, mida rahastati järgnevalt: Euroopa Sotsiaalfondist (edaspidi ESF) 10 135 961 eurot ja riiklik kaasfinantseering 1 788 699 eurot. Programmi toetati Euroopa Sotsiaalfondi “Ühtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava 2014-2020” prioriteetse suuna nr 1 „Ühiskonna vajadustele vastav haridus ja hea ettevalmistus osalemaks tööturul“ EL vahendite kasutamise eesmärk nr 5 „Õpe kutse- ja kõrghariduses on suuremas vastavuses tööturu vajadustega ning toetab ettevõtlikkust“ meetme “Õppe seostamine tööturu vajadustega” tegevuse „Ettevõtlus- ja karjääriõppe süsteemne arendamine kõigil haridustasemetel“ raames.

Tegevuste elluviimisse olid kaasatud partnerid: Tartu Ülikool, Tallinna Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Estonian Business School, Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor, Maakondlike Arenduskeskuste Võrgustik MTÜ / Ettevõtlik Kool ja Sihtasustus Junior Achievement Eesti ja koostööpartnerid Tööandjate Keskliit, Teenusmajanduse Koda, Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, rahandusministeerium ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Edu ja Tegu programmi tegevuste ülevaade 2016–2023

Ettevõtluspädevuse mudel

Ettevõtlusõppe õppematerjalid

Alusharidusele on loodud 2 õppematerjali, 9 temaatilist lastelaulu ja laulude noodiraamat. Kõik materjalid aitavad arendada rahatarkust ja ettevõtluspädevusi. 

"Vinks-Vonks 1 avastab ja seikleb" on mõeldud kasutamiseks 5–6-aastaste laste rühmas. Raamatus käsitletakse üheksat teemat, millede hulgas on näiteks soovide ja vajaduste eristamine, emotsioonide juhtimine, annetamine ning kannatlikkus.  Laste jaoks on loodud suur pildiraamat ning värvipildid ja õpetajale eraldi vihikuna juhendmaterjal. Juhendmaterjalis on iga teema tutvustus, väike jutuke lastele ettelugemiseks, erinevad tegevused, liisusalmid, laulud ja aruteluteemad.

"Vinks-Vonks 2 julgeb ja proovib" on mõeldud 6–7-aastastele ja käsitleb muuhulgas selliseid teemasid nagu reklaam, eetika, jätkusuutlikkus ning enda ja teiste mõistmine. Raamat sisaldab lisaks värvipilte ja õpetaja juhendmaterjali. "Vinks-Vonks 2 julgeb ja proovib" E-koolikotis: Edu ja Tegu: Vinks Vonks 2 (e-koolikott.ee)

9 temaatilist lastelaulu koos fonogrammidega on leitavad  Edu ja Tegu Youtube’i kanalist. Sõnad: Harnidus- ja Noorteameti Edu ja Tegu programmi alus-ja üldhariduse koordinaator Erika Veide, viis: Piret Laikre, esitus: Laikrete perebänd.

Laulude noodiraamat E-koolikotis.

 Materjalide lasteaeda, kooli või huvikooli tellimiseks palume pöörduda kohaliku maakondliku arenduskeskuse või Edu ja Tegu programmi poole: [email protected] või  [email protected].

Ettevõtluspädevust ning rahatarkust arendavad töölehed on mõeldud kasutamiseks nii lihtsustatud õppekaval õppivate 2.-5. klassi lastega kui alushariduse mudilaste ja I kooliastme õpilastega.  Samuti sobib materjal ka toimetuleku õppekava järgi õppivate noorte õpetamisel. 

Kokku on loodud 70 õppetundi, mida saab rakendada üldõpetuse, matemaatika, keeleõpetuse, loodus- ja inimeseõpetuse, aga ka elu- ja toimetulekuõpetuse, klassijuhataja- või rahatarkuse huviringi tundides. Õppematerjal koosneb kahest osast. Esimene neist keskendub peamiselt enesejuhtimisele ja sotsiaalsete olukordade lahendamisele ning teine väärtust loovale mõtlemisele, lahenduste leidmisele ja oma ideede elluviimisele. 

Õppematerjal E-koolikotis:

  1. Osa Edu ja Tegu: Ettevõtluspädevust ning rahatarkust lõimivad materjalid lihtsustatud õppekaval õppivatele õpilastele I osa (e-koolikott.ee)
  2. Osa  Edu ja Tegu: Ettevõtluspädevust ning rahatarkust lõimivad materjalid lihtsustatud õppekaval õppivatele õpilastele I osa (e-koolikott.ee)

30 ettevõtluspädevust ja rahatarkust arendavat töölehte II kooliastmele on mõeldud erinevates õppeainetes lõiminguna kasutamiseks, et toetada õppijate  ettevalmistust eluks.

Töölehtede loomise ajendiks oli õpilaste üha süvenev huvi ettevõtluse, investeerimise ja säästmise vastu ning vajadus pakkuda materjale õpetajatele koolides, kus ettevõtlusõpet põhikooli osas ei ole. Töölehti luues on võetud aluseks ettevõtluspädevused. Eesmärk on suunata õpilasi mõtlema rahatarkusele, ettevõtlikkusele ja ettevõtlusele ning keskkonnahoiule. Olulisel kohal on ka meeskonnatööoskuse arendamine, sest sotsiaalsed oskused on üheks eduka tuleviku alustalaks. Oskus enda tugevusi, nõrkusi ja ajaplaneerimist analüüsida annab õpilasele võimaluse vajalikke muudatusi ja sihte eesmärkidena paika seada.

Töölehed E-koolikotis: EDU JA TEGU: Ettevõtlust ja rahatarkust arendavad töölehed II kooliastmele (e-koolikott.ee)

Materjalid moodustavad karjääri- ja ettevõtlikkusõppe valikaine terviku, millest esimene osa valmistab õppijaid ette projektitöö tegemiseks ning teises osas viivad õppijad läbi ise valitud projekti. Materjalide loomisel on võetud arvesse 6. klassi õppijate ootuseid. Õppematerjal sisaldab õpetaja tööjuhendeid ja õpilaste töölehti.

Esimeses osas tutvuvad õppijad mõistetega ning mõtestavad valikaine vajalikkust, analüüsivad oma isikuomadusi, tugevusi ja arengukohti, õpivad analüüsima sõnastama oma mõtteid ja sõnumeid ning planeerivad eelseisvat projektitööd. Teises osas saavad õppijad valida projekti, mida hakkavad ellu viima – näiteks karjääripäev, koolilaat vms. Õppijad saavad valikaine jooksul teha grupi- ja individuaalset tööd ning arutleda üheskoos juhendajaga. Materjali saavad kasutada kõik noortega tegelevad spetsialistid – aine- ja klassiõpetajad, valikaine juhendajad ning noorsootöötajad. Töölehti saab kasutusse võtta ka klassijuhataja tundides.

Materjal E-Koolikotis: Edu ja Tegu: Karjääriõppe materjalid II kooliastmele (e-koolikott.ee)

Üldharidus

1.-3. klassile (osaliselt ka 4. klassile) on loodud töölehed rahatarkuse ja ettevõtlikkuse teemade arutamiseks ning lõimimiseks tundidesse. Lehti on mugav kasutada kõigil algklasside õpetajatel ning ka tunni asendajal. Teemade koostamisel on aluseks võetud ettevõtluspädevuse alapädevused.

Siit leiad toetavaid materjale ettevõtlusõppe rakendamiseks ja läbiviimiseks üldhariduse õppeainetes 1.–4. kooliastmes:

Juhend ettevõtluspädevuse lõimimiseks õppeprotsessi kirjeldustesse üldhariduses

Ettevõtluse ja rahatarkuse digitaalsed töölehed E-Koolikotis

Kujundusel on välja toodud mooduli eesmärk, õpiväljundid ja peamised teemad:

Ettevõtluspädevuse lõimimine

Siit leiad toetavaid materjale ettevõtlusõppe valikkursuse rakendamiseks põhikooli 3. astmes:

Juhend Harno Moodle keskkonna kasutamiseks:

  • Sisene Harno Moodle keskkonda.
  • Tee endale kasutajanimi ID-kaardi või Mobiil-ID abil.
  • Kui oled juba kasutaja, sisene keskkonda kasutades oma parooli ja e-maili aadressi. Samamoodi saab siseneda turvaliselt ja kiirelt ID-kaardi või Mobiil-IDga.
  • Kursuse leidmiseks sisesta otsingusse kursuse nimi: Valikõppeaine Ettevõtlusõpetus.

Kujundusel on välja toodud mooduli eesmärk, õpiväljundid ja peamised teemad:

Ettevõtlusõppe III kooliastme moodul

III kooliastmele mõeldud uus ainekava „Ettevõtlikuna töömaailma“  lõimib ettevõtlusõppe ja karjääriõppe olulisemad teemad ning arendab ettevõtlikku hoiakut, aitab kujundada ettevõtlus- ja karjääripädevust ning põhikooli lõpetajate valmisolekut tulla toime elukestvas õppes ja tööturul.

Valikaine maht  on 35 tundi III kooliastmes, soovitavalt 8. või 9. klassis. Arvestades põhikooli väheseid tunde valikaineteks, annab uus valikainekava õpilastele hea ülevaate mõlemast teemast tulevikuks kaasa (mis on eriti oluline neile, kes ei jätka õpinguid).

Valikaine on jagatud kolmeks suuremaks teemaks:

  • ettevõtluskeskkond ja ettevõtlikkuse kujundamine,
  • võimalused töömaailmas,
  • rahatarkus ehk finantskirjaoskus.

Siit leiad toetavaid materjale ettevõtlusõppe valikkursuse rakendamiseks gümnaasiumis:

Juhend Harno Moodle keskkonna kasutamiseks:

  • Sisene Harno Moodle keskkonda.
  • Tee endale kasutajanimi ID-kaardi või Mobiil-ID abil.
  • Kui oled juba kasutaja, sisene keskkonda kasutades oma parooli ja e-maili aadressi. Samamoodi saab siseneda turvaliselt ja kiirelt ID-kaardi või Mobiil-IDga.
  • Kursuse leidmiseks sisesta otsingusse kursuse nimi valikkursus Ettevõtlusõpetus.

Kujundusel on välja toodud mooduli eesmärk, õpiväljundid ja peamised teemad:

Ettevõtlusõppe valikkursuse moodul

Ettevõtluspädevuste arendamise, ettevõtlus ja karjääriõppe rakendamiseks välja töötatud teisi tugimaterjale, töölehti, õppevideosid, praktikate kogumikke leiad siit

Kutseharidus

Siit leiad toetavaid materjale ettevõtlusõppe rakendamiseks kutsehariduse 2. tasemel:

Kujundusel on välja toodud mooduli eesmärk, õpiväljundid ja peamised teemad:

Ettevõtlusõppe kutseõppe moodul 2. tasemel

Kujundusel on välja toodud mooduli eesmärk, õpiväljundid ja peamised teemad:

Ettevõtlusõppe kutseõppe moodul 3. tasemel

Siit leiad toetavaid materjale ettevõtlusõppe rakendamiseks kutsehariduse 3. tasemel:

Kujundusel on välja toodud mooduli eesmärk, õpiväljundid ja peamised teemad:

Ettevõtlusõppe kutseõppe moodul 4. tasemel

Siit leiad toetavaid materjale ettevõtlusõppe rakendamiseks kutsehariduse 4. tasemel:

Ettevõtlusõppe õpik: 

Kujundusel on välja toodud mooduli eesmärk, õpiväljundid ja peamised teemad:

Ettevõtlusõppe kutseõppe spets moodul 4. tasemel

Siit leiad toetavaid materjale ettevõtlusõppe spetsialiseeritud moodulite rakendamiseks kutsehariduse 4. tasemel.

Siit leiad toetavaid materjale ettevõtlusõppe rakendamiseks kutsehariduse 5. tasemel:

Kujundusel on välja toodud mooduli eesmärk, õpiväljundid ja peamised teemad:

Ettevõtlusõppe kutseõppe moodul 5. tasemel

Kujundusel on välja toodud mooduli eesmärk, õpiväljundid ja peamised teemad:

Ettevõtlusõppe kutseõppe spets moodul 5. tasemel

Siit leiad toetavaid materjale ettevõtlusõppe spetsialiseeritud moodulite rakendamiseks kutsehariduse 5. tasemel.

Kõrgharidus

Ettevõtlusõppe moodulid erinevatele erialadele ja õpetajakoolitusele - ülevaade kodulehel, moodulid Moodles. 

Üldised materjalid

Virtuaalne seltskonnamäng Ettevõtlusseiklus  on mõeldud noortele alates põhikoolist. Sobib kasutamiseks nii õppe raames kui eraldiseisvana mõnusaks ajaveetmiseks.

Mängu eesmärk on toetada mängija isiksuse arengut ning arendada ettevõtlusoskusi. Seetõttu on mängulaual edasi jõudmiseks vaja läbida hulk eri sorti ülesandeid:

  • Jagamised – jagada teistega oma mõtteid ja kogemusi;
  • Tegevused – sooritada erinevaid tegevusi;
  • Arvamused – avaldada oma arvamust mängukaaslaste eelistuste, tegevuste, harjumuste jms kohta;
  • Eesmärgid – seada endale eesmärke.

Mäng on loodud Edu ja Tegu programmi ning Redwall koostöös Euroopa Sotsiaalfondi rahastusel.

Hakkame seiklema siin: Mängides loome maailma - Ettevõtlusseiklus (ettevotlusseiklus.edu.ee)

ÕPIOBJEKTID

Õpiobjekt on digitaalne interaktiivne õppematerjal, mis aitab õpiväljundeid saavutada ning nende omandamist kontrollida iseseisvalt ja endale sobival ajal. Sobib kasutamiseks paljudele sihtrühmadele ning erinevates õppeainetes.

Edu ja Tegu raames on valminud erinevatel ettevõtlus- ja karjääripädevusi arendavatel teemadel  õpiobjekte nii õpetajatele kui õpilastele enesearendamiseks.

Kõik õpiobjektid leiab siit: Õpiobjektid | edutegu

Edu ja Tegu YouTube'i kanalilit leiab

  • Edu ja Tegu podcast'id    
  • Videointervjuud ettevõtjatega õppes kasutamiseks 
  • Veebiseminaride ja konverentside salvestused 
  • Ettevõtlikkuse ja rahatarkuse laulud

  Edu ja Tegu YouTube'i kanal

Edu ja Tegu pakutava ehk õpetajatele mõeldud koolituste ja ürituste (konverentsid, seminarid) ning äriideede arendamise programmi STARTER töötubade kohta koolides leiad rohkem informatsiooni programmi kodulehelt ning Facebookist.

Ettevõtlus- ja karjääriõppe arendamisega tegeleb Haridus- ja Noorteameti programm Edu ja Tegu. Aastatel 2016-2023 toetab programmi tegevusi Euroopa Sotsiaalfond. Programmi tegevust reguleerivad õigusaktid. 

Viimati uuendatud 08.01.2024